CEPT SE19 připravil novou metodiku pro ochranu pevné služby. Koncept je v dokumentu
https://cept.org/ecc/groups/
KRITÉRIA OCHRANY PROTI RUŠENÍ 0,1 FS SPOJŮ - OBECNÉ ZÁSADY
Spoje FS, jako součást širší skupiny přenosových médií pevné sítě, podléhají přísným cílům chybovosti (EPO) a dostupnosti (APO). Základní cíle pro všechna média jsou stanoveny v doporučeních ITU-T, zatímco specifické cíle pro spoje pouze rádiové jsou uvedeny v doporučeních ITU-R řady F.
V důsledku toho se ITU-R zabývala také potřebou omezit účinky rušení na pevné spoje a příslušné meze povoleného vlivu rušení na výše uvedené EPO a APO, jakož i následná kritéria ochrany, upravují další doporučení ITU-R v řadě F (nebo v minulosti v řadě SF zabývající se sdílením kmitočtů a koordinací mezi systémy pevné družicové a pevné služby).
V současné době se problém definování vhodných kritérií ochrany pro spoje pevné služby (FS) stal náročnějším od nástupu velkého počtu a typů rušivých zdrojů, které se značně liší od družicových kosmických stanic, pocházejících z různých technologií se značnou časovou proměnlivostí, a to ve smyslu jediného zdroje s různě rychlým burstingem/sweepingem charakteristickým pro vyzařování, často náhodně aktivovaným, nebo agregace velkého počtu zařízení (pevných nebo mobilních) rozmístěných na území kolem stanic FS, nebo obou těchto aspektů dohromady.
0.2 ČASOVĚ PROMĚNLIVÉ RUŠENÍ - PRINCIPY A PROBLEMATIKA
Některé dostupné studie o ochraně před časově proměnným rušením v doporučeních ITU-R (např. tabulka 1 v příloze 1 normy F.758-7) vycházejí ze známých rušivých signálů (v poloze a čase) a nepřetržitého vysílání. Proto statistika úrovně závisí na známé geometrické charakteristické odchylce v podmínkách LoS. Časový rozptyl rušení N-GSO do směrových antén FS je charakterizován rychlým nárůstem úrovně, když družice prochází v úzkém hlavním svazku antény, a rychlým poklesem, když mimo i sektorová anténa v P-MP má výraznější směrovost ve výšce.
Na trhu se však neustále objevuje řada nových pozemních bezdrátových systémů, jako jsou v mobilní službě nebo jiné mobilní (SRD) aplikaci, WLAN/RLAN, a jejich časově proměnné emise je třeba posoudit z hlediska sdílení a kompatibility s FS v závislosti na jejich regulačním statusu, v daném pásmu.
Rozptyl úrovně rušení, náhodně ovlivněný směsnou agregací emisí LOS a NLOS, trvalých nebo přerušovaných, pevných nebo pohyblivých, může být dán náhodným prostorovým a časovým rozptylem zařízení, která relativně dominantně ruší stanici FS v metodě Montecarlo (viz příloha 5). V závislosti na povaze rušitele je třeba vyhodnotit, jak by se mělo s náhodnými faktory rozptylu úrovně rušení zacházet při vyhodnocování dopadu na FS daném příslušnými doporučeními ITU-R F.1094 a F.1565.
Časově proměnlivé rušení (na bázi nejhoršího měsíce) ovlivňuje především EPO; zatímco na bázi průměrného roku má dopad na APO; to lze stále považovat za dobře pokryté obecnými pokyny v F.758-7 prostřednictvím zvýšení Fade Margin pro vyrovnání prahové degradace v důsledku vlivu úrovně rušení, která nemá být překročena o více než 20 % roku.
Vzhledem k nedostatku komplexních pokynů a obecných doporučení by měl být vypracován společný přístup. Aby se zabránilo možnému použití nevhodných hodnot převzatých z dostupných specifických doporučení ITU-R pro pásma. Proto tato zpráva popisuje pouze „obecnou metodiku“ pro kritéria zlomkového zhoršení výkonnosti (FDP) a krátkodobé ochrany s individuálním výpočtem, která stále vychází z obecných zásad v příslušných doporučeních ITU-R.