Dovolujeme si zveřejnit otevřený dopis profesních sdružení ve věci Otevření odborné diskuze k připravovanému zákonu o omezení šíření obsahu ohrožujícího národní bezpečnost online
--
Vážený pan
Mgr. Vít Rakušan
1. místopředseda vlády a ministr vnitra
Ministerstvo vnitra
Nad Štolou 3, 170 34 Praha 7
Vážený pan
Ing. Michal Klíma
vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací
Úřad vlády ČR
Nábřeží Edvarda Beneše 4, 118 01 Praha 1
V Praze dne 8. února 2023
Otevření odborné diskuze k připravovanému zákonu o omezení šíření obsahu ohrožujícího národní bezpečnost online
Vážený pane ministře, vážený pane zmocněnče,
dovolte nám se na Vás obrátit jmény níže uvedených profesních sdružení a uskupení zastupujících významnou množinu subjektů činných na digitálním, mediálním a ICT trhu, a požádat tímto o zapojení odborné veřejnosti z řad profesních organizací do příprav zákona o omezení šíření obsahu ohrožujícího národní bezpečnost online.
V reakci na ruskou agresi na Ukrajině a zvýšení závažnosti šíření ruské propagandy zintenzivnily debaty o možné regulaci dezinformací objevujících se primárně v online prostoru. Rozhodnutí CZ.NIC o blokaci vybraných dezinformačních webů v loňském roce pak poukázalo na absenci transparentních pravidel pro tyto situace, přičemž toto právní vakuum by měl dle všeho zaplnit připravovaný zákon o omezení šíření obsahu ohrožujícího národní bezpečnost online.
Ministerstvo vnitra přistoupilo k přípravě zatím bez konzultace s odbornou veřejností z řad profesních organizací, jejichž členové nakonec budou ti, kdo budou přijatá opatření realizovat a zajišťovat. Vzhledem ke komplexitě matérie je však efektivnější případné připomínky prodiskutovat ještě v rané fázi přípravy. Mnozí z nás proto již projevili vůli se těchto příprav zúčastnit a konzultovat navrhovaná opatření a řešení tak, aby byla v praxi realizovatelná a vymahatelná.
Dezinformace jsou komplexním tématem, kde neexistují snadná řešení. Naším společným zájmem je mít kvalitní právní úpravu, která by efektivně chránila národní bezpečnost a současně respektovala ústavně chráněnou svobodu slova a všem aktérům na digitálním a mediálním trhu poskytovala právní jistotu, že postupují v souladu se zákonem. Příprava takto zásadního předpisu, který má efektivně chránit národní bezpečnost a současně respektovat svobodu slova, by však měla probíhat za široké společenské diskuze.
Rádi bychom proto nabídli odborný vhled a expertízu našich členů, kteří se dlouhodobě věnují oblasti médií, svobodě projevu, komunikačních technologií i regulaci závadného obsahu, abychom společně mohli hledat účinná, smysluplná a dlouhodobá řešení, na kterých bude široký společenský i odborný konsenzus. Taková řešení přitom musí být funkční v digitálním prostředí, které je ze své podstaty mezinárodní a v němž je efektivita národní regulace problematická.
Žádáme Vás proto, abyste již v rané fázi přípravy tohoto zásadního zákona zapojil i odbornou veřejnost a experty z našich řad. Přestože chápeme jeho východiska a určitou naléhavost situace, může v případě ne zcela precizního nastavení představovat nedostatečně odborně konzultovaný zákon problém v dalším legislativním procesu. V něm již nebude dostatek času a prostoru diskutovat potenciální technické a procesní překážky, které mohou vyvstat, což může zkomplikovat přijetí zákona nebo jeho pozdější aplikaci v praxi.
Rádi bychom Vás proto vyzvali k otevření odborné diskuze s relevantními odbornými aktéry a profesionály, aby vznikla opravdu kvalitní a účinná legislativa.
Asociace online vydavatelů
Hospodářská komora ČR
Sdružení pro internetový rozvoj
Svaz průmyslu a dopravy ČR
Unie vydavatelů
Na vědomí
Prof. PhDr. Petr Fiala, Ph.D., LL.M., předseda vlády ČR
PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D., místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj
Mgr. Martin Baxa, ministr kultury
JUDr. Pavel Blažek, Ph.D., ministr spravedlnosti
Ing. Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL
Ing. Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09
Ing. Josef Síkela, ministr průmyslu a obchodu