Senát Parlamentu České republiky
Valdštejnské náměstí 17/4
Praha 1, 118 01
V Praze, 17. května 2016
Vážené paní senátorky, vážení páni senátoři,
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky schválila 13. dubna na své 44. schůzi ve třetím čtení návrh Zákona o hazardních hrách. Vy tento zákon budete projednávat na další schůzi Senátu. Rádi bychom Vás upozornili na fakt, že v současné podobě ustanovení paragrafů § 82 a § 84 staví podnikatele v elektronických komunikacích do postavení, kdy nebudou moci vyhovět požadavkům některého ze zákonů nebo jiných závazných nařízení v právním řádu této země.
Podle ustanovení tohoto zákona (§82) vzniká povinnost tzv. poskytovatelů připojení k veřejné síti Internet zamezit v přístupu na internetové stránky v seznamu vedeném Ministerstvem financí (§84).
Předmětná povinnost je v návrhu zákona konstruována velice neurčitě a umožňuje více výkladů a technických řešení. Jako podnikatelé v elektronických komunikacích máme na výběr ze dvou možností, popsaných v textu Přílohy 1.
Pokud se rozhodnete, že Zákon o hazardních hrách má přinést povinnost blokovat přístup k nepovoleným hazardním hrám, potom bychom Vás rádi požádali o schválení minimálních změn v návrhu Zákona, které nám umožní účinně naplnit požadavky zákona, nedostávat se do rozporu s další českou i evropskou legislativou a vystavovat se riziku postihu ze strany Českého telekomunikačního úřadu, či případným žalobám zákazníků. Zároveň nijak nemění smysl zákona, a změna zamezí případným sporům vyplývajícím z nedostatečné technické definice po vstupu zákona v platnost.
Návrh změny:
- V § 82 odstavec 1 se slova „zamezit v přístupu k internetovým stránkám uvedeným na seznamu internetových stránek s nepovolenými internetovými hrami (dále jen „seznam nepovolených internetových her“)“ nahrazují slovy „omezit přístup k doméně uvedené na seznamu domén s nepovolenými internetovými hrami (dále jen „seznam nepovolených internetových her“) definovaným způsobem“.
- V § 82 odstavec 2 se slova „internetová stránka“ nahrazují slovy „způsob omezení přístupu k doméně“.
- V § 82 odstavec 3 se slova „internetové stránky“ nahrazují slovy „jména domény“.
- V § 84 odstavec 2 písmeno a) se slova „adresu internetová stránky“ nahrazují slovy „jméno domény“.
- V § 84 odstavec 2 se doplňuje písmeno d), které zní: „způsob omezení přístupu k doméně uvedené v písmenu a)“.
- V § 84 odstavec 3 se slova „internetových stránek“ nahrazují slovy „jména domény“.
- Pokud se pojmem „internetová stránka“ myslí adresa, zadaná do prohlížeče ve formě domény druhého řádu, například www.internetovahra.com, je možné takovou adresu v infrastruktuře poskytovatele docela jednoduše blokovat. Náklady vyplývající z nařízení zákona pro poskytovatele jsou malé a akceptovatelné. Avšak takový výklad paragrafu §82 a §84 je v rozporu s nařízením Evropského Parlamentu a Rady (EU) 2015/2120 a z toho vyplývajících zákonných norem v České republice. Tyto ustanovení jsou nová a překladatel zákona s nimi nepočítal. Pokud bychom k tomuto způsobu blokování přistoupili bez toho, že by nám to výslovně přikazoval zákon, vystavujeme se zcela reálnému postihu ze strany Českého telekomunikačního úřadu – v takovém případě je totiž blokován celý obsah dotčeného webu, nikoliv jen samotná nepovolená internetová hra, jak předpokládá Zákon o hazardu v současném znění schváleném Poslaneckou sněmovnou.
- Pokud se pojmem „internetová stránka“ myslí adresa konkrétní hry, pravděpodobně www.internetovahra.com/cz/hraj, potom je blokování technicky velmi náročné a s náklady přesahující možnosti mnoha podnikatelů poskytující přístup k síti Internet. Z technologického hlediska zabezpečují poskytovatelé komunikaci pouze se znalostí požadované adresy serveru. Po realizaci samotné komunikace po navázání spojení mezi klientem a serverem jsou standardně herní portály šifrované SSL protokolem, a není technicky možné takové spojení zablokovat. Hardware, který by dokázal provádět inspekci jednotlivých stránek v komunikaci mezi serverem a klientem, a to pouze v případě, že by stránka nebyla opatřena šifrováním pomocí SSL protokolu, je velmi nákladný a komunikaci v páteřní infrastruktuře nepředstavitelně zatěžuje, a má tak vliv na kvalitu provozu.