RRTV vydala doporučení poskytovatelům audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání ke zpracování Akčních plánů zpřístupňování nabízených pořadů pro osoby se sluchovým postižením a osoby se zrakovým postižením (dále „Akční plány“) na období ode dne 1. července 2023 do dne 30. června 2026
1) Poskytovatel audiovizuální mediální služby na vyžádání je povinen tam, kde je to účelné, poskytnout k nabízeným pořadům otevřené nebo skryté titulky nebo tlumočení do českého znakového jazyka pro osoby se sluchovým postižením a audiopopis pro osoby se zrakovým postižením, má-li je k dispozici, nebo jinak zajistit, aby některé pořady poskytované v rámci audiovizuální mediální služby na vyžádání byly přístupné osobám se sluchovým postižením a osobám se zrakovým postižením.
2) Poskytovatel je povinen zpracovat Akční plány zpřístupňování nabízených pořadů pro osoby se sluchovým postižením a osoby se zrakovým postižením. Akční plány poskytovatel vytváří po projednání s organizacemi sdružujícími osoby se sluchovým postižením a osoby se zrakovým postižením. V České republice je organizací sdružující osoby se sluchovým postižením Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel (ASNEP), organizací sdružující osoby se zrakovým postižením je Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS). (Dále jen „zastupující organizace“.) Vzhledem k tomu, že tyto organizace mají jen omezené personální kapacity, které mohou pro podobný úkol vyčlenit, je nezbytné, aby byly s žádostí o schůzku osloveny s přiměřeným předstihem před datem, k němuž se vztahuje povinnost předložit návrh Akčních plánů Radě.
3) Výsledkem jednání mezi poskytovatelem a zastupujícími organizacemi by optimálně měla být vzájemná shoda na výsledné podobě Akčního plánu. Pokud takové shody dosaženo nebude, měl by Akční plán obsahovat informaci o tom, že projednání se zastupujícími organizacemi proběhla, ale nebyla nalezena vzájemná shoda na podobě Akčního plánu. V takovém případě by měl Akční plán obsahovat informaci, v čem se postoje zastupující organizace a poskytovatele rozcházejí. Zároveň by Akční plán měl obsahovat zdůvodnění poskytovatele, proč požadavky zastupující organizace nejsou realizovatelné, a současně i specifikaci poskytovatelem předloženého závazku zpřístupnění.
4) Akční plán musí obsahovat potvrzení zastupujících organizací o tom, že jednání mezi nimi a poskytovatelem proběhla. Je možné, že si zastupující organizace vymíní, že v Akčním plánu bude zahrnuto jejich vyjádření k výsledné podobě Akčního plánu, včetně případných výhrad.
5) Podoba samotného Akčního plánu by měla mít jednoduchou a srozumitelnou podobu, která bude poskytovat jednoznačnou informaci o konkrétním závazku zpřístupnění. Za tímto účelem bude poskytovatelům poskytnut formulář, který by měl ujednotit formu Akčních plánů.
6) Akční plán bude zpracován samostatně pro každou jednotlivou službu poskytovatele.
7) Akční plán pro konkrétní službu bude obsahovat zvlášť závazek zpřístupnění pro osoby se sluchovým a zvlášť pro osoby se zrakovým postižením.
8) Závazky zpřístupnění budou v Akčním plánu formulovány uvedením konkrétního procentuálního zastoupení zpřístupněných pořadů, přičemž podíl zpřístupněných pořadů bude vypočítán jako podíl na celkovém počtu pořadů nabízených v katalogu služby. Procentuální podíl zpřístupněných pořadů bude vždy vztažen k jednomu roku, přičemž rozhodným obdobím je období vždy od 1. července daného roku do 30. června roku následujícího. Akční plán, který se vztahuje ke tříletému období, tak zahrne údaje o zpřístupnění pro tři po sobě následující roky, přičemž z těchto údajů musí být zřejmý každoroční plynulý nárůst počtu, resp. podílu zpřístupněných pořadů.
9) Akční plán by měl explicitně uvádět informaci, jakými prostředky budou pořady pro osoby se sluchovým a pro osoby se zrakovým postižením zpřístupněny. Tedy má být výslovně uvedeno, že ke zpřístupnění pořadů pro osoby se zrakovým postižením dojde prostřednictvím audiopopisů, eventuálně mohou být uvedena a odůvodněna i jiná přiměřená opatření. V případě zpřístupnění pro osoby se sluchovým postižením má být v Akčním plánu uvedeno, jaký podíl ze zpřístupněných pořadů bude zpřístupněn prostřednictvím skrytých titulků, prostřednictvím otevřených titulků, tlumočením do českého znakového jazyka či jinými, výslovně uvedenými a odůvodněnými, přiměřenými opatřeními.
10) V případě, že poskytovatel služby shledává v souladu s §6b odst. 1 zákona o AVMSnV za neúčelné zpřístupňovat určité pořady osobám se sluchovým a zrakovým postižením, musí takovouto skutečnost v Akčním plánu vysvětlit a náležitě zdůvodnit.
11) Zákon o AVMSnV zakotvuje, že povinnost zpřístupnění se nevztahuje na pořady, které vzhledem k jejich povaze nelze nebo není účelné pro osoby se sluchovým postižením a pro osoby se zrakovým postižením zpřístupňovat, zejména a) hudební pořady, b) pořady zaměřené výhradně na propagaci vlastní audiovizuální mediální služby na vyžádání, výrobků, služeb a dalších činností souvisejících s poskytováním vlastní audiovizuální mediální služby na vyžádání, nebo c) pořady, které sestávají pouze z grafiky nebo videotextu bez doprovodného mluveného slova. Tento výčet je pouze demonstrativní, tudíž mohou existovat další typy pořadů, které není účelné zpřístupňovat pro osoby se sluchovým nebo pro osoby se zrakovým postižením. V takovém případě je ale nezbytné neúčelnost zpřístupnění odůvodnit v Akčním plánu.
12) Pokud poskytovatel po dohodě se zastupujícími organizacemi přijme závazek nad rámec požadavků zákona, například tím, že se zaváže, že konkrétně stanovený podíl ze zpřístupněných pořadů bude tvořen pořady zvoleného žánru, případně se zaváže, že na nově zpřístupněné pořady budou uživatelé služby upozorňováni jejich zvýrazněním či jinou formou, pak by měl být takový závazek v Akčním plánu uveden.
13) Zákon ukládá poskytovateli povinnost, aby Akční plány předložil Radě pro rozhlasové a televizní vysílání televizní do 30. června 2023. Rada s ohledem na nutnost prostudovat velké množství Akčních plánů uvítá, předloží-li poskytovatelé své Akční plány ještě před tímto termínem.