Draft minutes of the 97th meeting of SE19

Vážení kolegové, 
proběhlo další jednání PS CEPT SE19. Pracovní skupina mimo jiné zkoumá využití 8.5 až 10,6 GHz a požadavkům na ochranu v těchto pásmech. 

Neoficiální překlad níže a v příloze souboru. 

1.     Zpráva z posledního zasedání SE19, WGSE a ECC a dalších zasedání PT týkajících se činnosti SE19 a LS.

SE19 schválila zápis z předchozího zasedání (dokument SE19(24)036) a zvážila výpisy z posledních zasedání WGSE, WGFM, ECC PT1 a ECC v dokumentech. SE19(25)002

SE19 obdržela jednu LS od SE24 (dokument SE19(24)037) o pokynech k metodice, požadavkům na ochranu a technickým charakteristikám pevné služby provozované v pásmu 8,5 až 10,6 GHz.

SE19 projednala žádost a uvedla, že studie o pásmu 8,5-10,6 GHz pro UWB a FS jako stávající službu již byly provedeny pro zprávu ECC 64 a podrobně popsány v její příloze 1. Dále bylo konstatováno, že jsou k dispozici pouze omezené informace o nasazení a parametrech FS spoje v CEPT. Během zasedání byly obdrženy informace o využití v pásmu 10-10,6 GHz od 4 správních orgánů.

SE19 se dohodla, že zdůrazní požadavek na informace o nasazení FS v pásmu 8,5-10,6 GHz v rámci WG SE a bude pokračovat v diskusi o návrhu Reply LS pro SE24 prostřednictvím e-mailu s úmyslem poskytnout požadované informace SE24 co nejdříve.

Návrh odpovědi LS na SE24 je uveden v příloze 03.

Kromě toho SE19 projednala a odsouhlasila LS pro ESTI TM mWT s žádostí o informace o technologii ACM. Podrobnosti jsou uvedeny v oddíle 9 WI SE19_49.

2.     Harmonizovaný seznam norem

Předseda ETSI TM4 pan Roberto Macchi a Jaime Afonso (ECO) informovali skupinu o TM4 a dalších aktivitách v oblasti příslušných norem ovlivňujících pevné rádiové systémy.

ETSI PtP ETSI EN 302 217 "Pevné rádiové systémy - Charakteristiky a požadavky na zařízení a antény mezi dvěma body" stabilní návrh revize, který zahrnuje popis a metody zkoušení odnímatelných antén pro zařízení, která mají být používána v pásmech W a D v částech -2 a -4, je v současné době ve formálním procesu ETSI a měl by být vydán do konce ledna.

Předseda ETSI TM4 dále informoval SE19, že bývalá ETSI ISG mWT bude zmírněna v rámci pravidelné pracovní skupiny ETSI a stane se ETSI TM mWT.

3.     SE19_24: Koordinované vstupy do ITU-R: WP5C

Koordinátor CEPT Nasarat Ali (UK) informoval SE19 o probíhající diskusi o ITU WRC-27 AI 1.10 "zvážit vypracování limitů hustoty výkonového toku a ekvivalentního izotropně vyzářeného výkonu pro zařazení do článku 21 Radiokomunikačního řádu pro družicové pevné, družicové pohyblivé a družicové vysílací služby za účelem ochrany pevných a pohyblivých služeb v kmitočtových pásmech 71-76 GHz a 81-86 GHz v souladu s rezolucí 775 (Rev.WRC-23)". Pásmo 71-76 GHz a 81-86 GHz je pro FS důležité. Předseda SE19 uvítal tuto informaci a vyzval všechny zúčastněné strany k účasti v odpovědných skupinách CEPT a ITU, kterými jsou CPG PTB a ITU WP5C. 

4.     WI SE19_43: Odvodit metodiku pro kritéria ochrany pro FS s výjimkou dlouhodobých.

Doporučení ITU-R F.758, které patří mezi referenční dokumenty pro pevné služby, neuvádí podrobná kritéria ochrany FS kromě dlouhodobého kritéria založeného na cílech dostupnosti. Skutečné metodiky pro kritéria ochrany FS (včetně krátkodobých) pro konkrétní pásmo jsou předmětem několika doporučení ITU-R řady doporučení F, která poskytují kritéria, aniž by ukazovala, jak je odvodit.

Cílem této studie je vypracovat obecnou metodiku pro odvození kritérií ochrany pro jakýkoli zdroj časově proměnného rušení pro pevnou službu.

Na začátku zasedání týkajících se této WI byly přispěvateli představeny následující dokumenty:

SE19(25)003 (ECO) "Draft ECC Report_FS protection_V0 ";

SE19(25)007 (Švédsko) "Identifikace možných kritických míst rušení a jejich vlivu na reálné spoje U6 GHz FS";

SE19(25)010 (Nizozemsko) "Availability-Performance-and-analysis-for-protection-criteria";

Doc. SE19(25)007 obsahuje studii provedenou švédskou správou s cílem určit možná kritická místa rušení podél trasy rádiových spojů FS v kmitočtovém pásmu 6 GHz. Studie je příkladem metody, jejímž cílem je ručně ověřit, zda se v blízkosti konkrétních rádiových spojů FS nacházejí skutečné budovy. Studie dále zkoumá, jak si současné přijímače FS vedou v přítomnosti rušení typu puls/výboje, a to s ACM (adaptivní kódování a modulace) a bez něj. Navrhuje se také zahrnout do hodnocení případný vliv rušení s burstem na agregaci nosných, disperzní odstup (DFM) a prostorovou diverzitu.

SE19 vzala příspěvek na vědomí, diskutovala o něm a shodla se na tom, že disperzní rozpětí Fade Margin je velmi závislé na signatuře zařízení a že před stanovením jakýchkoli konečných předpokladů budou zapotřebí další informace od výrobců FS.

Doc. SE19(25)010 obsahuje rozsáhlou analýzu současných metodik pro cíle chybovosti a dostupnosti v příslušných doporučeních ITU pro pevnou službu. Je třeba poznamenat, že navrhované cíle pro výpočet cílů dostupnosti a výkonnosti jsou založeny na proměnlivých časových obdobích, přičemž cíl dostupnosti použitý v těchto výpočtech nepředstavuje současný typický provoz spojů FS. Proto se navrhuje přehodnotit současné cíle a prozkoumat spektrální hodnoty pfd pro pevnou službu, a to jak současnou situaci, tak limity, které jsou nutné k dosažení určitých hodnot dostupnosti a výkonnosti. Tyto poslední hodnoty lze vyjádřit například v časových periodách a referenčních modulačních schématech.

SE19 vzala příspěvek na vědomí, diskutovala o něm a obecně souhlasila s tím, že současné nasazení FS se může lišit od předpokladů, ze kterých vycházela současná doporučení ITU relevantní pro FS. Revize těchto doporučení podle současného nasazení a odpovídajících potřeb ochrany by mohla být žádoucí, ale spadá do odpovědnosti ITU.

Doc. SE19(25)003 obsahuje nový pracovní dokument, který vychází ze dvou předchozích pracovních dokumentů a nově vypracované metodiky. SE19 dokument přezkoumala a shodla se na tom, že některé informace obsažené na již nejsou relevantní a že dokument by mohl být do jisté míry zjednodušen. Dále skupina diskutovala o platnosti a omezeních metodiky pro kmitočtová pásma, kde převládá déšť, a shodla se, že je třeba současnou část revidovat. Kromě toho bylo dohodnuto, že by se do zprávy mělo vložit místo pro v současné době nereflektovaný dopad prostorové diverzity, ACM, agregace nosných a pulzního/burstového vyzařování na metodiku. Tyto aspekty bude třeba dále vyhodnotit a poté zohlednit v případné pozdější revizi zprávy ECC.

Dále bylo dohodnuto zřízení korespondenční skupiny, která by měla pracovat na revizi stávajícího pracovního dokumentu prostřednictvím e-mailu. Zájemci se vyzývají, aby kontaktovali Jaimeho Afonsa (ECO) a přidali svůj e-mail do seznamu cg-email. Skupina by měla začít pracovat po zasedání WG SE.

SE19 uznala, že termín pro tuto WI je v současné době stanoven na květen 2025. SE19 má v úmyslu včas dokončit práci na návrhu zprávy ECC o kritériích ochrany pro FS, ale také očekává, že bude pokračovat diskuse o práci na otevřených otázkách. Skupina SE19 proto vyzývá pracovní skupinu SE, aby zvážila prodloužení lhůty pro tuto WI do září 2026.

Pracovní dokument pro tuto ZS je uveden v příloze 04.

V současné době není pro tento odborný sekretariát žádný zpravodaj.

Postup pro SE19:

1.   Zájemci z řad členů SE19 o účast v nově zřízené skupině pro tento pracovní bod.

2.   Členové SE19 mohou přispívat k tomuto pracovnímu bodu pomocí reflektorového e-mailu cg-email.

3.   Vyzvat WGSE, aby vzala na vědomí průběh činnosti WI.

4.   Vyzvat WGSE, aby prodloužila lhůtu pro tento WI do září 2026.

5.     WI SE19_47: Reprezentativní parametry FS pro studie sdílení a kompatibility

Úkolem této pracovní skupiny je shromáždit aktuální technické parametry FS ze zemí CEPT a sestavit z nich soubor reprezentativních technických parametrů FS pro každé pásmo FS, který bude použit při sdílení a studiích kompatibility.

Původní dotazník a podle něj získané údaje obsahují tři různé soubory parametrů, každý pro PtP a PMP.

První sada se týká "systémových parametrů" a je podobná tabulkám v Rec. ITU-R F.758. Cílem sběru dat v CEPT je zúžit rozsahy různých hodnot a poskytnout údaje pro frekvenční rozsahy, které nejsou k dispozici v Rec. ITU-R 758.

Druhá tabulka se týká statistických údajů o několika parametrech FS podle Rec.  ITU-R F.2086 a měla by poskytnout rozsah parametrů typičtějších pro země CEPT.

Třetí soubor má za cíl shromáždit "reprezentativní parametry" pro každé pásmo FS a zemi a sestavit z nich soubor parametrů reprezentativní pro CEPT.

Francie, předložil doc. SE19(25)004R1 "Draft New Report on FS parameters.". Návrh zprávy se zaměřuje především na následující aspekty:

·       Shrnutí základních souvislostí různých parametrů, zejména s ohledem na různé okraje blednutí.

·       Popis způsobu získání statistických parametrů a parametrů systému,

·       Vysvětlení, proč nebylo možné vytvořit typické vazby na úrovni CEPT,

·       Porovnání vytvořených dat s příslušnými doporučeními ITU-R (ITU-R F.2086 a ITU-R F.758).

A zdůrazňuje, že při posuzování parametrů uvedených v této zprávě je třeba postupovat opatrně, a upozorňuje, že:

·       odvozené parametry vycházejí výhradně z údajů poskytnutých správními orgány, které odpověděly na dotazník. Je třeba poznamenat, že u některých kmitočtových pásem může být počet zastoupených spojů FS relativně malý.

·       nezpracované soubory údajů, které poskytly správní orgány CEPT, jež odpověděly na dotazník, pocházejí z let 2020/2021 a mohou být v některých případech zastaralé.

·       analýza provedená za účelem vytvoření statistických a systémových parametrů byla provedena pomocí jednorozměrné analýzy, která je pravděpodobně méně přesná než vícerozměrná analýza, ale je jednodušší na provedení; v důsledku toho nebyla zkontrolována konzistence mezi parametry, které jsou propojeny (např.: EIRP je propojen s hustotou výstupního výkonu Tx a ziskem antény). Proto by se tyto statistické a reprezentativní údaje neměly přímo používat pro provádění studií sdílení a kompatibility.

Při provádění studií sdílení a kompatibility lze zpracované údaje uvedené v této zprávě použít jako doplněk k nejnovějším dostupným verzím příslušných doporučení ITU-R.

Skupina dokument přezkoumala, vypracovala shrnutí/závěr, upravila název a souhlasila s tím, že dokument je připraven k veřejné konzultaci.

Návrh zprávy ECC je uveden v příloze 05.

V současné době není pro tento odborný sekretariát žádný zpravodaj.

Postup pro SE19:

Vyzvat WG SE, aby přijala návrh zprávy ECC ve znění uvedeném v příloze 05 k veřejné konzultaci.

6.     WI SE19_48: Revize doporučení ECC/ERC týkajících se FS

Oblastí působnosti tohoto pracovního týmu je přezkoumání a aktualizace doporučení ECC/ERC týkajících se FS.

Předložený dokument ECO. SE19(24)008 a příslušné přílohykteré obsahují výsledek veřejné konzultace návrhu revize REC(01)04 "Uspořádání rádiových kanálů pro pevné bezdrátové systémy typu bod-bod (P-P) ve frekvenčním pásmu 40,5-43,5 GHz". Z veřejné konzultace nebyly obdrženy žádné připomínky. Skupina SE19 posoudila dokument bez revize a souhlasila se zasláním návrhu doporučení ECC pracovní skupině WG SE s žádostí o zvážení jeho schválení ke zveřejnění.

Návrh revize ECC/REC/(01)04 je uveden v příloze 06.

Nebyly obdrženy žádné další vstupní příspěvky.

V současné době není pro tento odborný sekretariát žádný zpravodaj.

Postup pro SE19:

1.     Vyzvat WG SE, aby schválila návrh ECC/REC/(01)04 ve znění uvedeném v příloze 06 ke zveřejnění.

2.     Vyzvat WGSE, aby vzala na vědomí průběh činnosti WI

7.     WI SE19_49: Hodnocení použití mechanismu adaptivního kódování a modulace (ACM)

Předmětem této studie je vyhodnocení použití mechanismu adaptivního kódování a modulace (ACM) v pevných spojích v rámci CEPT a dopadu rušení na tento mechanismus, jakož i z toho vyplývajících problémů pro provoz FS.

Zpravodaj Giuseppe Roveda (Huawei) představil doc. SE19(25)006 obsahující pracovní dokument k návrhu zprávy ECC "Vyhodnocení použití mechanismu adaptivního kódování a modulace (ACM) na spojích FS v CEPT a analýza dopadu rušení a z toho vyplývajících problémů/souvisejících úvah pro provoz FS" se zaměřením na revize provedené v části 3 "Principy a výkony ACM". Skupina vzala revizi na vědomí, diskutovala o ní a souhlasila s pracovním dokumentem.

Francie představila doc. SE19(25)005 "WI49_Draft questionnaire on representative technical FS parameters". Dotazník obsahuje otázky pro správní orgány a provozovatele FS týkající se plánování, zavádění a licencování spojů ACM. Skupina návrh přezkoumala a revidovala a souhlasila s tím, že požádá WG SE o spuštění dotazníku.

Kromě toho Francie představila doc. SE19(25)009 "WI49_proposition of LS to ETSI", který obsahuje požadavek na ETSI ohledně informací o době trvání systémů ACM. Skupina návrh projednala a LS mírně pozměnila. Dále se diskutovalo o tom, kdo by měl být správnou adresou v ETSI pro LS, a bylo dohodnuto, že bude zaslána nově zřízenému mWT ATTM. LS by měla být ETSI zaslána poté, co WG SE zahájí dotazník týkající se ACM.

SE19 uznala, že lhůta pro tuto WI v současné době končí v září 2025. Vzhledem k tomu, že SE19 očekává, že užitečné informace a údaje z dotazníku a LS pro ETSI budou zahrnuty do návrhu zprávy ECC, SE19 se shodla, že je nutné prodloužit termín o jedno zasedání.

WD k návrhu zprávy naleznete v příloze 07.

Dotazník pro hloupé naleznete v příloze 08.

Návrh LS pro ETSI je uveden v příloze 09.

Zpravodaj pro tuto ZS: Giuseppe Roveda (Huawei)

Přihlásit se k odběru novinek

Chcete mít přehled o nových tématech z ICT průmyslu?
Staňte se naším členem a nic vám neunikne!

Stát se členem