Konference KKDS Plzeň 17.10.2024: Regionální operátoři potřebují usnadnění výstavby sítí

Plzeň, 17.října 2024 - Tradiční říjnová konference KKDS (Kam kráčí digitální sítě) se v plzeňském Parkhotelu věnovala především problematice výstavby telekomunikačních sítí, dostupnosti nového spektra a novým regulacím, jak těm národním tak i těm přicházejícím z EU. Konference se zúčastnili zástupci telekomunikačního sektoru, regulátora, státních orgánů a krajských i místních samospráv. Více než čtyři sta účastníků si tak vyslechlo novinky důležité pro segment středních a menších regionálních operátorů.

Konferenci KKDS tradičně doprovází výstava nejnovějších telekomunikačních technologií, kde své produkty a služby představovalo více než 50 společností.

Konferenci zahájil Jakub Rejzek, prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu (VNICTP), který celou akci zaštiťuje. Přivítal i zástupce významných digitálních firem, pro které je důležitá dostupnost bezlicenčního spektra pro aplikace wi-fi, tedy společnost Meta a Hewlett Packard Enterprise. Guillaume Lebrun, manažer pro globální konektivitu společnosti Meta zdůraznil, že bezdrátové připojení v bezlicenčních pásmech je naprosto klíčové pro technologie jako virtuální realita, brýle pro rozšířenou realitu a celou řadu dalších aplikací a že regulátoři by jej měli podporovat, mimo jiné i proto, že přes wi-fi uvnitř budov se připojuje drtivá většina uživatelů i k internetu a probíhá přes něj i většina provozu. Martin Tuzar z Českého telekomunikačního klastru pak krátce představil studii, kterou vypracoval jeden z jeho členů - společnost Poda - prověření technických vlastností a měření přenosu dat v pásmu nad 5850 MHz na běžně používaných zařízeních v České republice.

V panelu k usnadnění výstavby vystoupili Marek Ebert, předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu, Stanislav Polčák ze Sdružení místních samospráv, Ondřej Šimíček, vedoucí odboru digitalizace Středočeského kraje a Tomáš Ostruszka z oddělení projektového řízení Pardubického kraje. Shodli se na tom, že nové nařízení o gigabitové infrastruktuře významně ovlivní výstavbu sítí elektronických komunikací v ČR a že je nutné na něj především menší stavební úřady a regiony dobře připravit a informovat je o nových povinnostech. Dá se také očekávat významná koordinační role ČTÚ jako jednotného informačního místa pro účely tohoto nařízení.

Zvláštní host prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček - pak představil Antibyrokratický balíček a řadu myšlenek, jak by měl stát připravovat novou legislativu s ohledem na nové administrativní povinnosti, které s ní často podnikatelům vznikají. Zajíček upozornil na narůstající množství evropských předpisů, které dopadají především na podnikatele a přináší jim nové povinnosti. “Kdybychom ušetřili jen čtvrtinu nákladů, které musíme dávat na administrativu, mohlo by to znamenat víc než 25 miliard promítnutých do růstu HDP, řekl Zajíček. Za svůj přínos digitalizaci a sektoru elektronických komunikací a neúnavný boj za práva podnikatelů pak obdržel výroční cenu “Zlatý Gigabit”.

O nových regulacích promluvil i partner pro vztahy s veřejnou správou sdružení CZ.NIC  Jaromír Novák. Upozornil na řadu předpisů, které se chystají a také na to, že evropské směrnice a nařízení stále více důležitých regulačních aspektů skrývají do méně závazných recitálů, pokynů, doporučení a prováděcích aktů, jejichž příprava je méně transparentní a hůře sledovatelná, než v případě legislativy. A rovněž na velmi krátkou dobu mezi implementací směrnic a jejich revizí - například u nového zákona o kybernetické bezpečnosti, který významně dopadne na telekomunikační sektor, bude mezi plným náběhem a revizí směrnice NIS2 ze které vychází, doba asi rok. “Není možné vytvořit aplikační praxi, která by zákonodárce poučila, jak přistupovat k revizi,” dodal Novák.

Na konferenci se stejně jako vždy otevřelo i “právní okénko”. Tomáš Martiník z AK Pokorný, Wagner & partneři vysvětlil, jaká úskalí může přinést novela zákona o elektronických komunikacích a další normy, které se připravují, jako je Zákon o digitální ekonomice. Barbora Vlachová z AK Portos pak popisovala, jak nový Zákon o kybernetické bezpečnosti změní v souvislosti se směrnicí NIS 2 vztahy s dodavateli, včetně kontroverzního “Mechanismu posuzování bezpečnosti dodavatelského řetězce.

Proběhly také prezentace nových technologií a představení produktů od partnerů konference, jako jsou společnosti Ericsson, Fortinet a Sitel a řada technických přednášek, týkajících se například způsobu metodiky zajišťování kybernetické bezpečnosti či problémové definice promítající se do vykazování dat, způsobující podstatně horší postavení České republiky při mezinárodním porovnávání vyspělosti infrastruktury, nežli je reálný stav. Konferenci zakončil tradiční společenský večer. Další konference Kam kráčí digitální sítě se uskuteční na jaře 2025 v Olomouci.

KKDS Plzeň 2024

 

Přihlásit se k odběru novinek

Chcete mít přehled o nových tématech z ICT průmyslu?
Staňte se naším členem a nic vám neunikne!

Stát se členem