Jubilejní třicátý ročník konference Kam kráčí telekomunikační sítě (KKTS) přivítala v plzeňském Parkhotelu přes 550 účastníků. Ti si užili zajímavý celodenní přednáškový program a na výstavní ploše více než 1 000 metrů čtverečních mohli navštívit stánky a prezentace padesáti partnerů.
Úvodní slovo obstaral tradičně Jakub Rejzek, prezident Výboru nezávislého ICT průmyslu a zároveň zástupce pořadatele konference, společnosti ISP Legal & Technologies. Upozornil mimo jiné na stále trvající problémy s přílišnou regulací pásma 60 GHz, ale také na přicházející normy, které zasáhnou operátory, jako je směrnice NIS 2.
Účastníci si mohli vyslechnout řadu zajímavých přednášek a panelových diskusí, které se týkaly palčivých problémů, co pálí v současnosti telekomunikační sektor. S pokračující inflací a rostoucími náklady na energie i operátoři, kteří na rozdíl od skoro všech ostatních sektorů byli schopni udržet pro zákazníky nízké ceny, zvažují zdražení. Jak by zákazníci reagovali na vyšší ceny ukázal průzkum, který připravila agentura STEM/MARK a představil jej Šimon Zajíček z think tanku CEVRO. Jak toto zdražení komunikovat pak vysvětlil Filip Soukup ze společnosti Každý Prodává.
Konferenci jako každý rok navštívila řada zástupců státní správy. Panelu o výstavbě sítí a aktuálních problémech, kterým operátoři čelí při pokládání optiky se účastnili například poslanec Jiří Havránek a, ředitel Odboru digitalizace a internetu Petr Filipi, který odpoledne přispěl i s prezentací na téma podpory optického backhaulu a představil projekt mapainternetu.cz, který díky datům z ČTÚ vytváří interaktivní mapu zobrazující disponibilní přípojky na konkrétních adresních místech. Petr Kuchař, ředitel Odboru hlavního architekta eGovernmentu z Ministerstva vnitra pak vysvětlil, jak se operátorů dotkne konec rodných čísel a jejich nahrazení “bezvýznamovým směrovým identifikátorem.
Poslanec Havránek a Jakub Rejzek pak představili i projekty týkající se komunitní energetiky spolu s Unií komunitní energetiky, včetně připravované legislativy, což posílí energetickou nezávislost obcí a domácností díky decentralizovaným zdrojům. Přináší to i příležitosti pro ICT sektory, který získá možnost výroby vlastních energií na vhodných místech v rámci lokální distribuční sítě a pro spotřebu využít stávajících kabelů energetiků.
Na operátory čeká i řada změn v právní oblasti. Problematiku blokování obsahu na základě evropských nařízení i českých zákonů představili Martin Lukáš a Jakub Nedoma z advokátní kanceláře Weinhold Legal. Jak na operátory dopadne směrnice NIS2 pak řekl Šimon Toman, ředitel advokátní kanceláře Toman & partneři, který zároveň hovořil i o připravovaném mechanismu o prověřování dodavatelů do strategické infrastruktury, což je zákon připravovaný Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost.
Novinky prezentovali i partneři konference - například společnost Quantcom tak představila svá řešení pro IoT technologie a smart metering, Ericsson ukázal technologie pro 5G privátní sítě a Fortinet produktovou řadu FortiGate a její využití v telekomunikačních sítích. Michal Najman ukázal, jak se mu daří stavět optiku v kanalizaci v rámci projektu WC.net.
Na konferenci měl prezentaci také Jaromír Charvát, zakladatel společnosti Softlink. Ta se zaměřuje na využití internetu věcí (IoT) pro vzdálené odečty spotřeby energií a vody, monitoring a energetický management. Společnost v červnu koupil provozovatel optických sítí Quantcom s ambicí vytvořit silného hráče v tomto rychle rostoucím oboru.
Charvát ve svém vystoupení hovořil o využití méně známých sítí na frekvencích 169, 433 a 868 MHz pro měření spotřeby v bytových domech, kancelářských komplexech či logistických parcích, nebo při automatizaci průmyslu.
“V těchto budovách jsou často stovky, někde až tisíce měřidel, které je třeba zkomunikovat, abyste mohli provádět energetický management. K tomu potřebujete mít data sbíraná s velkou četností, ne jednou za měsíc, jak tomu ještě leckde zvykem,” řekl Charvát.
Softlink pro své zákazníky vytváří kompletní IoT řešení a většinou i integruje různé rádiové systémy, včetně tradičních IoT technologií jako je Sigfox a Lora WAN. K tomu využívá vlastní software, jenž s různými rozhraními a komunikačními protokoly umí pracovat. Charvát ve svém vystoupení také vysvětloval, jak Softlink pomáhá optimalizovat spotřebu energií a vody pro průmyslové zákazníky i pro municipality. Města se starají o řadu vlastních budov, o školy nebo sportoviště se spotřebou za desítky milionů korun ročně. IoT řešení od Softlinku jim podle Charváta pomáhá nejen monitorovat spotřebu, ale i hlídat úniky nebo lépe plánovat.
Závěr konference byl tradiční - výročí oslavili všichni společně na večírku v Kalikovském Mlýně, kde byl pro účastníky připraven velkolepý koncert Rammstein Tribute Show.
Záznam přednášek a všechny prezentace jsou k dispozici na stránkách konference na adrese https://www.isp-konference.cz/kam-kraci-telekomunikacni-site-plzen-2022/program. Příští konference KKTS se bude konat na jaře v Olomouci.