Regulace ČR:
18. 3. 2024 skončila veřejná konzultace ČTÚ "k záměru Českého telekomunikačního úřadu udělit příděly rádiových kmitočtů v kmitočtových pásmech 900 a 1800 MHz podle § 20 odst. 7 zákona o elektronických komunikacích".
Úřad na základě předchozí konzultace a doplněných a upřesněných závěrů dospěl opětovně k závěru, že současné omezení počtu práv k využívání uvedených rádiových kmitočtů je nutné nadále zachovat. Úřad předpokládá v souladu s § 20 odst. 7 písm. a) zákona vydání dvou nových přídělů v pásmu 900 MHz a v pásmu 1800 MHz s dobou platnosti do 31. 12. 2044, stanovenou v souladu s § 22 odst. 5 zákona, které nahradí dosavadní příděly s dobou platnosti do 22. 10. 2024. Podmínky zahrnují rovněž povinnost týkající se zlepšení dostupnosti signálu na hlavních železničních koridorech.
Hlavní připomínky v rámci tohoto kola konzultace lze rozdělit do dvou oblastí:
1. žádost řady obcí o zahrnutí do "intervenčních oblastí" z důvodu nízkého pokrytí mobilním signálem a námitky mobilních operátorů ohledně tohoto závazku a závazku dokrytí železničních koridorů
2. námitky alternativních operátorů k naprostému opomenutí ze strany ČTÚ na odborné posouzení stavu hospodářské soutěže na daném trhu. Po neformální diskuzi s Komisí je ČTÚ upozorněno na jejich zavádějící argumentaci ohledně nemožnosti uložení velkoobchodních závazků z důvodu rozhodnutí Komise ze dne 24. 3. 2023 podle čl. 32 odst. 6 směrnice (EU) 2018/1972 (zpětvzetí oznámeného návrhu opatření), ve věci CZ/2022/2421: Velkoobchodní přístup k mobilním službám. Více zde
Regulace EU:
Důležité upozornění k probíhající veřejné konzultaci Koncem února 2024 Komise zveřejnila balíček ke konektivitě, který obsahuje dva nelegislativní dokumenty:
1. Doporučení k bezpečné a odolné podmořské kabelové infrastruktuře
2. Bílou knihu k zajištění potřeb evropské digitální infrastruktury
K Bílé knize byla spuštěna veřejná konzultace s termínem do 30.6.2024.
https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/consultations/consultation-white-paper-how-master-europes-digital-infrastructure-needs
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14168-White-Paper-How-to-master-Europes-digital-infrastructure-needs?_cs
18.3.2024 Širokopásmová investiční příručka
Cílem této zveřejněné příručky je pomoci veřejným orgánům při plánování, realizaci a monitorování širokopásmových projektů na jejich území.
Primárně se zabývá zaváděním přístupových a backhaul segmentů pevných širokopásmových sítí a adopcí širokopásmových služeb. Kromě toho bude připravovaná verze příručky zahrnovat poznatky z jiných oblastí, zejména mobilních širokopásmových sítí.
Struktura příručky staví na „Investiční příručce pro vysokorychlostní
širokopásmové připojení“ vydané v roce 2015.
2.4.2024 Evropská komise vetovala návrh regulace velkoobchodního širokopásmového trhu na Maltě Evropská komise přijala rozhodnutí, které nutí maltský telekomunikační regulátor, Malta Communications Authority (MCA), stáhnout svůj navrhovaný návrh opatření zaměřeného na regulaci velkoobchodního trhu s přístupem k fyzické a virtuální infrastruktuře na Maltě. Návrh opatření MCA, který byl původně oznámen dne 28. prosince 2023, se snažil uložit velkoobchodní regulaci na konkrétním trhu. Po důkladném šetření však Komise zjistila, že MCA by měla vzít v úvahu úlohu alternativních fyzických infrastruktur a konkurenční omezení, která ukládají. Komise proto rozhodla, že návrh opatření není slučitelný s právem EU, a vydala právo veta. Více
Vážení kolegové,
dovolte, abychom Vám zaslali aktuality a nejdůležitější činnosti Výboru nezávislého ICT průmyslu za měsíc březen 2024.
Zveřejňujeme informace k aktualitám z EU úrovně. Minulý týden Evropská komise (dále „EK“) zveřejnila tzv. balíček ke konektivitě, který obsahuje dva nelegislativní dokumenty:
Bílou knihu k zajištění potřeb evropské digitální infrastruktury a
Doporučení k bezpečné a odolné podmořské kabelové infrastruktuře.
Proběhlo jednání PPS Spektrum na ČTÚ, kde došlo k setkání odborníků ČTÚ a sektoru k budoucímu rozvoji přístupových kmitočtů v pásmu 6 a 26 GHz.
Kvůli možnosti spuštění pilotního programu využití pásma 6L GHz jsme požádali o přesnou mapu směrových pevných spojů využívající toto pásmo. Zároveň zpracováváme data od CEPT SE19, která pregnantně ukazují potřebné vzdálenosti kvůli rádiové izolaci. Koexistence spojů pevné služby a přístupové kmitočty je podle studie možné provozovat na základě povinnosti registrace podle geodatabáze.
V souvislosti s implementací komponenty Národního plánu obnovy týkající se podpory rozvoje mobilní infrastruktury sítí 5G v investičně náročných bílých místech na venkově. Veřejná konzultace MPO má za cíl umožnit MO přihlásit projekty pokrytí signálem v místech, kde mobilní signál chybí.
ČTÚ zároveň připravuje při příležitosti prodloužení práva vyžívat kmitočty 900/1800 MHz pro MO povinnost pokrytí stovek obcí, u kterých se prokázal nedostatečný signál mobilní sítě. Na takové pokrytí MO nedostanou dotační prostředky, ale budou pokrývat z regulatorní povinnosti – včetně silničních a železničních koridorů.
U dotovaných projektů je povinnost VO přístupu, u nedotovaných se bude muset uplatnit regulace dle 194/2017 Sb. nebo GIA.
Zveřejňujeme draft modelu hodnocení k dotačním výzvám. Prosím Vás o připomínky do tohoto čtvrtka.
Zároveň upozorňujeme, že v pondělí 15.4. vyhlásí MPO další kolo Veřejné konzultace k budoucím dotačním výzvám.
V současné době projednáváme ještě změny v povinnosti poskytovat připojení dotované oblasti (rozdílnou technologií) do peeringového centra. Redefinice se bude týkat místa, kam má příjemce dotace povinnost zprostředkovat datový okruh, aby byla dotovaná oblast připojitelná. Nalézaná definice má určit takové technologické místo, které je dostupné i pro menší poskytovatele, zároveň však je dostatečně obecně velkoobchodně dostupné pro případné zájemce o VO přístup.
1. DILIA/mediační proces: V rámci pokračující mediace s DILIA jsme prostředníkovi zaslali doplňující agregaci dat a po následných diskusích na úrovni Hospodářské komory ČR (HKČR) a přepočtu jsme poslední protinávrh DILIA upravili. Takto upravený protinávrh plánujeme zaslat DILII k vyjádření.
2. Intergram/mediační proces: V rámci pokračující mediace s Intergramem jsme prostředníkovi zaslali doplňující agregaci dat. Další jednání s Intergramem by mělo proběhnout v dubnu 2024. Dále bylo na úrovni HKČR domluveno, že ve vztahu k Integramu připravíme návrh mezitímní dohody, tzn. navrhneme Intergramu, že uhradíme částku stanovenou mezitímní dohodou, která by byla uzavřena na dobu, než dojde k řádnému sjednání sazebníku nebo určení sazby pro rok 2024 soudem. Návrh mezitímní dohody zašle Intergramu HKČR.
3. ČASO vs. MKČR (5 A 29/2020) – VNICTP (jako osoba zúčastněná na řízení) obdržel usnesení o zastavení řízení ve věci žalobce Česká asociace satelitních operátorů z. s. (ČASO) proti žalovanému Ministerstvo kultury ČR (MKČR), a to z důvodu zpětvzetí žaloby ČASO. Žaloba ČASO byla podána proti rozhodnutí Ministra kultury č.j. MK 77735/2019 OLP ze dne 20. 12. 2019 o vydání souhlasu se zvýšením sazeb pro 2019, kterým ministr zamítl rozklady a potvrdil původní rozhodnutí ministerstva (řízení bylo vedeno o sazebníku Intergram pro rok 2019).
Pro další jednání u prostředníka ve věci kolektivních správců Intergram a Dilia jsme byli požádání o doplnění dat za rok 2023 (původní data jsme sbírali v polovině minulého roku, nyní tedy chceme sebrat celý rok 2023) a první 2 měsíce letošního roku.
Některým členům pracovní skupiny Kolektivní správa přišla výzva od Intergramu na neoprávněné obohacování spolu s fakturou za měsíce 01 a 02/2024. Dle našich informací obdobné výzvy (společně s fakturou) rozeslal Intergram na vícero členů a to nejen VNICTP. Za každého provozovatele je ve výzvě potřeba doplnit konkrétní údaje. Návrh vzorové odpovědi naleznete v příloze.
Návrh odpovědi Intergramu za HK, v druhé příloze je odpověď Dilia, kde se uvádějí příklady základních balíčku u některých vybraných operátorů, abychom měli lepší představu, na co chtějí aplikovat zvýšenou sazbu.
Náhradní hlášení: S ohledem na skutečnost, že v současné době pořád probíhá mediace s Intergramem a DILIA, zároveň nám však skončil 1 kvartál 2024, připravili jsme po dohodě na úrovni HKČR vzor náhradního hlášení pro Intergram a DILIA, jejichž součástí (jako příloha) je obvyklá tabulka s uvedením počtu přípojek v jednotlivých měsících za 1Q 2024, tzn. v praxi zavedený reporting. Lhůta pro zaslání náhradního hlášení Intergramu nám končí v pondělí 15.4.2024. Toto náhradní hlášení zároveň obsahuje informaci o mezitímní dohodě, tzn. z naší strany by se jednalo o vstřícný krok, kdy jsme nakloněni možnosti hradit Intergramu částku stanovenou mezitímní dohodou, která by byla uzavřena na dobu, než dojde k řádnému sjednání sazebníku nebo určení sazby pro rok 2024 soudem. S návrhem mezitímní dohody bude Intergram kontaktovat přímo HKČR. Lhůta pro zaslání náhradního hlášení DILII nám končí v neděli 14.4.2024, doporučujeme poslat do pátku 12.4.2024 a neobsahuje informace o mezitímní dohodě s ohledem na aktuální stav, kdy na úrovni HKČR zvažujeme poslední protinávrh DILIA a probíhá kalkulace námi upraveného protinávrhu mezi členy sekce. Připravená náhradní hlášení byla rozeslaná na členskou základnu k použití.
Návrh zjednodušení sběru dat, který připravuje ČTÚ v reakci na náš dotazníkový průzkum ke nákladnosti Sběru dat. ČTÚ navrhuje změny v rámci pololetního i celoročního sběru dat včetně geografického sběru dat, které naleznete v přiložených souborech.
Telekomunikační věstník částka 3 Ročník 2024 z 6. března 2024
Český telekomunikační úřad vydal 19. 03. 2024 Monitorovací zprávu číslo 03/2024. ČTÚ se v ní věnuje rychlosti pevného připojení, telekomunikační akademii a pravomocem ČTÚ. Toto je resumé Monitorovací zprávy ČTÚ 03/2024, její plné znění naleznete zde.
Některé subjekty na trhu rozesílají v rámci své reklamní kampaně upozornění na povinnosti registrovat se v portálu DMVS do 31.3.2024. Upozorňují, že jinak hrozí sankce.
Jedná se o opatření na podporu rychle rostoucích společností typu start-up a spin-off v oblasti finančních inovací a technologií (fintech). Program je realizací investice komponenty 1.4, investice č. 11: Digitální regulatorní sandbox v souladu s prioritami EU (dále také jen “investice”), obsažené v NPO. Parametry výzvy budou stanoveny k řádnému a včasnému naplnění milníku a cíle investice. Realizace projektu je projednána a koordinována společně MPO a Ministerstvem financí ČR, které jsou společně s agenturou CzechInvest implementačními orgány investice, a to v rozsahu specifikovaném v materiálu. Cílem programu je zřídit digitální regulatorní sandbox a realizovat nejméně první kohortu účastníků, čímž dojde k naplnění milníku a cíle investice v NPO. V další fázi a nad rámec plnění uvedeného milníku a cíle může sandbox poskytnout také digitální technologické prostředí, které má za cíl umožnit testovat a dále rozvinout inovativní nápady, technologie a obchodní modely v kontrolovaném prostředí a tím zajistit i dlouhodobou udržitelnost a efektivní vynalo
Připojení domácností i podniků k internetu v členských státech Evropské unie bude v nejbližších letech čelit zásadním úzkým hrdlům. Jak vyplývá z provedených průzkumů i každodenních zkušeností poskytovatelů služeb přístupu k internetu, objem datového provozu v rámci přístupu k internetu výrazně narůstá a tento nárůst vyžaduje neustálé zkvalitňování technologie sítí pro přístup k internetu ze strany podnikatelů, kteří tyto sítě provozují. Široce rozšířené bezdrátové sítě elektronických komunikací, které poskytují kvalitní a dostupné připojení k internetu stovkám tisíc domácností, v tomto směru pro další rozvoj i zachování stávající úrovně služeb vyžadují ze strany státu alokaci dostatečného množství rádiových kmitočtů. Vhodným řešením nastíněného problému je alokace v současné době projednávaného pásma rádiových kmitočtů v úseku 5,925 - 6,425 GHz (také označovaného jako spodní 6 GHz nebo L6) pro provozování pevných bezdrátových spojů ve venkovním prostředí. Takový příděl by odemkl potenciál nasazení nejmodernější technologie Wi-Fi 6, která mimo jiné s tímto pásmem pracuje.
Český telekomunikační úřad informuje, že vláda postupem podle zákona č. 1/2023 Sb., o omezujících opatřeních proti některým závažným jednáním uplatňovaných v mezinárodních vztazích (sankční zákon), vydala usnesení č. 195 ze dne 27. března 2024 (viz https://www.odok.cz/portal/zvlady/usneseni/2024/195/), kterým rozhodla mimo jiné o zápisu právnické osoby Voice of Europe s.r.o. se sídlem Krakovská 583/9, 110 00 Praha 1, na vnitrostátní sankční seznam.
Ministerstvo pro místní rozvoj se k podání Výboru nezávislého ICT průmyslu, z. s., opakovaně vyjadřovalo k otázce vztahu přípojek elektronických komunikací do délky 100 m k obecnému požadavku na umisťování vedení elektronických komunikací stanovenému v 24 odst. 1 vyhlášky č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „vyhláška č. 501/2006 Sb.“) ve vazbě na osvobození od územního rozhodnutí i územního souhlasu podle § 2i odst. 1 zákona č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury a infrastruktury elektronických komunikací (liniový zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen „liniový zákon“). Důvodem, proč se Spolek opakovaně obracel v uvedené záležitosti na ministerstvo, byla nespokojenost s názory Městského úřadu Krnov a Krajského úřadu Moravskoslezského kraje vyjádřenými v jejich sděleních.
Seminář konaný Výborem nezávislého ICT průmyslu na téma Kybernetické bezpečnosti v sítích poskytovatelů Internetu. Seminář přinese přehled kyberbezpečnostní legislativy a dopady Směrnice NIS2 na podnikání malých a středních podniků.
Legislativní rada vlády přerušila projednávání Nového Zákona o kybernetické bezpečnosti. Jak jsme v průběhu přípravy textu Zákona mnohokrát a ve více ohledech předkladatele upozorňovali, návrh nesplňuje řadu požadavků na kvalitní a pochopitelnou legislativu.
ÚHOS jsme požádali o poskytnutí informací, zda a v kolika případech prošetřuje Úřad na ochranu hospodářské soutěže společnost CETIN a.s.
Série konferencí Kam kráčí digitální sítě poskytují prostředí pro budování obchodních vztahů, navazování kontaktů a rozšiřování sítě profesionálních známostí. Pro firmy působící na telekomunikačním trhu je to skvělá příležitost k prezentaci svých produktů a služeb k získání nových obchodních partnerů, příležitostí a vědomostí. Pro členy VNICTP 1+1 zdarma s kódem VNICTPVIP.
Mnoho úspěchů ve Vašem podnikání vám přeje
Jakub Rejzek a celý tým VNICTP z. s.