Přehled činnosti VNICTP za měsíc duben 2021

Interní dokument VNICTP pro členy asociace.

Nedotační podpora

ČTÚ, workshop ke změně poskytovatele služby už 19.5.!

19. 5. 2021 se uskuteční workshop, který bude zaměřen na přípravu vyhlášky, která stanoví technické a organizační podmínky pro realizaci změny poskytovatele služby přístupu k internetu podle § 34a návrhu transpoziční novely zákona o elektronických komunikacích.
Na připravovaném workshopu se budou řešit hlavně otázky:
- jakým způsobem by měla být volena forma komunikace mezi přejímajícím a opouštěným poskytovatelem v průběhu změny poskytovatele,
- ověření oprávněnosti žadatele o změnu poskytovatele k nakládání s příslušnou smlouvou o poskytování služby přístupu k internetu,
- odpovědnost velkoobchodního poskytovatele v procesu změny, zejména pak v situaci, kdy proces změny poskytovatele probíhá na společné infrastruktuře,
- stanovení maximální doby výpadku služby (navrhováno 6 hodin).

V této věci, která vyplývá z Evropského kodexu, jsme uplatnili pozměňovací návrh do ZEK. ČTÚ se také přiklonilo k našemu názoru a nebude povinné (pokud názor podrží) používat Společné technické řešení. To je v souladu se zadáním vedení VNICTP.

Metodika kvality služby:
VNICTP a další asociace s ČTÚ diskutují připravovaný materiál pro koncové zákazníky „Jak postupovat při měření rychlosti“. Hlavní oblasti k dopřesnění jsou např. rozdílné přístupy k pevné a mobilní službě, nespolehlivosti Netmetru u vyšších rychlostí, nedostatečný výkon koncových zařízení aj.

VNICTP jako pomůcku pro své členy uveřejnil na intranetu dokument "Náležitosti smluv o poskytování služeb elektronických komunikací"

ČTÚ pozitivně reagoval na naši výzvu ke spolupráci na vytvoření Vzorových smluv pro operátory. Český telekomunikační úřad také odpověděl na výzvu k vytvoření přehledného uživatelského návodu pro spotřebitele při ověřování kvality služby.

Pro účely měření a přepočtu jednotlivých vrstev OSI zveřejňujeme také Kalkulačku pro přepočet rychlostí na jednotlivých vrstvách OSI.

Společně s kolegy také připravujeme měření, ve kterém porovnáme výkon jednotlivých speedmetrů, zejména toho "oficiálního" , který doporučuje Úřad používat ve svých metodikách pro spotřebitele. Netmetr totiž měří na 1000 Mbps přípojce s 50% chybou. Je nepřípustné, aby takto nepřesný nástroj vyvolával vlny reklamací, které ve skutečnosti nemají šanci uspět ve správních řízeních. Referenční měřidlo bude certifikovaný nástroj s RFC 6379 a ITU Y.1564.

Místopředsedkyně prezidia VNICTP a šéfka Sekce IT a Telekomunikací při HK ČR Tereza Rychtaříková byla 3.4. na schůzce s paní předsedkyní Hanou Továrkovou. Jednání k tématům "ochrana spotřebitele" a "QOS" a budoucí regulační rámec včetně sběru dat, zejména důraz na šetření administrativních nákladů a snížení byrokracie vypadají, že dopadla na úrodnou půdu. Důkazem budiž pozitivní komunikace z Úřadu v poslední době.

Kyberbezpečnost, NUKIB: Součástí Agendy Sekce jsou také jednání s v rámci 5G Alliance s Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost. NUKIB chystá regulatorní kroky, které mohou vést k přehnaným požadavkům při výběru dodavatele. Předběžné dokumenty a indikace naznačují záměr posunout kategorii kritická infrastruktura na jakékoliv technologie s označením 5G bez ohledu na stávající oborová a volumetrická kritéria. NUKIB také může zahrnout do kritické infrastruktury optické sítě. Výsledkem by byl explozivní nárůst naprosto nepotřebné administrativy. NUKIBu také vyčítáme konání regulatorních kroků prostřednictvím "Doporučení", které nemá ukotvení v legislativním procesu, není přezkoumatelné a nedává Úřadu povinnost nést následky případné chybné regulace ve formě finančních kompenzací. Draft Doporučení jsme měli k náhledu k dispozici, připomínkovali jsem jej pro MPO.

Nesmíme zapomenout, že také pásma a technologie určené pro FWA jsou vnímány jako 5G sítě, tato nevhodná regulace může silně zasáhnout také sektor poskytování služeb v pevném místě. Jak vyplývá z odpovědí na náš dopis ze dne 4. března 2021, NUKIB nemá ani ponětí o bezpečnostních opatřeních v sítích telekomunikačních operátorů.

V textu jeho Doporučení jsou vyjmenovaná především politická kritéria, která v podstatě vylučují bezpečné investování do jakýchkoliv technologií výrobců, kótovaných na burzách cenných papírů. Neuvěřitelně špatný návrh.

Rodná čísla: PS Rodná čísla v rámci sekce pracuje. Sledujte pravidelné výstupy na intranetu, případně se přihlaste na mojí emailovou adresu. Díky našim PN v ZEK a Zákoně o občanských průkazech je odložené vyjmutí používání Rodných čísel, nahrazeny budou později, a to jednotným bezvýznamovým identifikátorem BSI. Oproti dřívějším návrhůj je to dobrý pokrok, připomínám, že rušit se mělo letos a bezvýznamový identifikátor měl být pro každý obor jiný.

Dotační podpora

MPO - 15. dubna 2021 se uskutečnila veřejná debata k návrhu Národního plánu obnovy který následně VNICTP připomínkoval.

Na tomto jednání byl prezentován tento strategický materiál a různé spolky/sdružení/zájmové skupiny měly prostor prezentovat své pozice k němu (z oblasti elektronických komunikací nebyly vzneseny žádné zásadní připomínky). MPO předložilo Evropské komisi Národní plán rozvoje sítí VHCN za účelem naplnění tzv. předběžné podmínky 3.1 „Vnitrostátní nebo regionální plán pro širokopásmový přístup“ podle návrhu evropské legislativy k fondům EU pro nové programové období 2021-2027.
MPO - pracovní jednání k problematice dotační podpory pro bílá adresní místa proběhlo 21.4. Stručný zápis zde, MPO slíbilo zápis, ten prozatím není k dispozici. Informace jsou kompletní, otevřete-li si i jpg snímky z prezentací kolegů z Ministerstva průmyslu v příloze. Nové zásadní informace:

1) dotace z RRF budou možné i v PRAZE!

2) za určitých okolností lze dotovat i připojení socioekonomických partnerů také v šedých oblastech

3) Data ze sběru dat za rok 2020 budou v létě, tj. 15.7. t.r.

WiFi4EU bude nově spravováno HaDEA
Od 1. dubna 2021 nová Evropská výkonná agentura pro zdraví a digitální média (HaDEA) převezme provádění programu WiFi4EU od současné Výkonné agentury pro inovace a sítě (INEA).https://ec.europa.eu/newsroom/dae/items/707860
Pro doplnění - mapyhttps://ec.europa.eu/newsroom/dae/items/707843

Překlad pokynů BEREC pro definice VHCN. Tyto definice v různých skupinách kritérií definují přípojky VHCN pro mapování a pro dotační politiku. Jsou zde dva rozpory, jeden VNICTP, jeden CETIN. Ten náš jsme se na interním jednání rozhodli uplatnit až v případě potřeby v dotační agendě.

VNICTP: definice VHCN přípojek v článku 18. definují kategorii VHCN pouze jako takovou, která je do přípojného bodu sítě připojena čistě optickým vláknem. Teoreticky nás úřad nutí nerozlišovat podle parametrů připojení, ale "škrtnout" přípojky, u kterých je v trase připojeno např. vysokokapacitní rádio, byť s několika Gbps a plně optickými parametry. Trvání na takové míře detailu velmi zvyšuje nároky na evidenci přípojek. Druhým negativním bodem bude nemožnost si takové místo vykázat jako "pokryté" pro účely evropských srovnání. Třeba DESI počítá pouze s VHCN přípojkami, statisíce českých přípojek nebylo vykázáno kvůli neuznání jejich technologií za "VHCN", ačkoliv poskytují gigabitovou šíři pásma.Přitom v bodech 69 a 70 (vlastně celá kapitola 5.3. uplatňování kritéria 3) liberační ustanovení jasně definují výše zmíněné za VHCN.

CETIN: požaduje, aby všechny přípojky v pevné službě, i ty bezdrátové, museli splňovat kritéria pro optickou síť. Bezdrátové VHCN přípojky musí mít alespoň 150 Mbps síťové rychlosti, kabelové celý gigabit. Výklad CETINu nám nevyhovuje, je podle nás v rozporu s definicemi BERECu. Nechceme však tuto otázku otevírat předčasně, uděláme to po vyhodnocení mapování za rok 2020.

VNICTP: uplatnili jsme připomínky k dokumentu Národní plán obnovy, který rozděluje cca 250 miliard korun z RRF (Recovery and Resilience Facility). Počítejme s cca 9 miliardami do Vysokorychlostního internetu. MPO předpokládá nutnost vybudování připojení do 900 obcí, cílem je připojit 300 obcí v dalším programovém období. Stručný přehled komponent jsme přinesli už dříve.

Další strategický dokument pro další programové období najdete na tomto odkazu. Jde o nástupce OP PIK, program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost. OP TAK počítá také s dotacemi do vysokorychlostního internetu. v podstatě zrcadlí záměry z Národního plánu obnovy.

Kolektivní správa

V agendě PS Kolektivní správa nebyla v měsíci dubnu žádná nová událost.

Výstavba NGA

ČTÚ: prosadili jsme na ČTÚ zvláštní pracovní skupinu pro zavádění nových technologií pro pásma mmWave plánovaná v ranku 3GPP 5G. Na tomto odkaze najdete prezentace z této PS o pásmu 26 GHz.

EU regulace a velkoobchodní přístup

ČTÚ - síťové plány, 2. 6. 2021 od 13.00 hod.
ČTÚ plánuje workshop, který bude zaměřen na problematiku změn opatření obecné povahy č. SP/1/05.2011-6, kterým se vydává síťový plán synchronizace sítí elektronických komunikací založených na propojování
okruhů, č. SP/2/05.2011-7, kterým se vydává síťový plán přenosových parametrů veřejných telefonních sítí a č. SP/3/05.2011-8, kterým se vydává síťový plán signalizace veřejných komunikačních sítí, ve znění pozdějších změn.

EU:

ČTÚ vyzvalo operátory k zapojení se do analýzy backhaulu. Dotazník lze vyplnit nejpozději do 18. května 2021.

"Dovolujeme si vás informovat, že Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací (BEREC) zahájilo v souladu se svým programem pro rok 2021 (bod 1.2) zpracování Zprávy o
regulačním přístupu k problematice páteřního propojení (backhaulu).
BEREC v rámci tohoto projektu vyhodnotí, jak je tato problematika aktuálně řešena v analýzách relevantních trhů národních regulačních úřadů a připraví přehled, jak (a jestli vůbec) je backhaul regulován v jednotlivých členských státech společně s přehledem jak je backhaul zajišťován operátory vč. zmapování potřeb operátorů pro backhaul.

BEREC rovněž poskytne návodné pokyny, jak v procesu analýz relevantních trhů uplatnit příslušná ustanovení týkající se problematiky backhaulu, která jsou uvedena v Evropském kodexu pro elektronické komunikace a dalších souvisejících doporučeních."
Za tímto účelem BEREC připravil dotazník, určený provozovatelům sítí elektronických komunikací, a to jak mobilních sítí, tak pevných sítí.
Stanoviska a informace týkající se regulace backhaulu, získaná z dotazníku, budou základem pro přípravu návrhu předmětné Zprávy o regulačním přístupu k problematice páteřního propojení, který bude ze strany BEREC zveřejněn k veřejné konzultaci v říjnu 2021.
Dotazník je k dispozici na následujícím odkazu: Questionnaire on the regulatory treatment for backhaul-Operators.

Důležité! Členské státy EU se shodly na best practices pro urychlení 5G a optických sítí. Conectivity Toolbox přinese další nová opatření k usnadnění výstavby. Uvidíme, jak se tato nová doporučení podaří při uvádění do praxe ve výstavbě prosadit. Pevně věříme, že především novela Zákona 194/2017 Sb. konečně prolomí bariéru zejména ze strany vlastníků fyzické infrastruktury (měst, obcí, energetiků).

Ostatní aktivity VNICTP

VNICTP ve spolupráci s kolegy ze SITEL, Profiber a Edera připravuje na žádost členů metodiku pro sdílení a výstavbu fyzické infrastruktury uvnitř budov. Dokument před uvolněním dáme k dispozici k připomínkám.

Vřele vítáme zájem na spolupráci při vytváření takového dokumentu.

Za celý team VNICTP z.s. Vám přejeme mnoho úspěchů a dobrý antivirus!

Jakub Rejzek, předseda prezidia spolku

Přehled činnosti VNICTP za měsíc duben 2021

Zbytek článku je pouze pro členy. Už jste členem? Přihlásit se

Novinky z ICT ve vašem dosahu.
Staňte se členem a nic vám neunikne!

Budete mít přístup k veškerému obsahu na této stránce.

Staňte se členem Členství je možné kdykoliv zrušit.