Přehled činnosti VNICTP za měsíc květen 2021

Interní dokument VNICTP pro členy asociace.

Nedotační podpora

PPS Spektrum, 5G Alliance:

Na jednáních 5G Alliance, zřízené pod MPO, jsme představili fungující světové projekty pevné služby poskytované bezdrátovou technologií prostřednictvím 5G sítí. Jednáme o spuštění našich tří pilotních projektů, v současné době domlouváme s ČVUT pronájem CORE sítě. ČTÚ přislíbilo podporu se spuštěním projektů, nicméně je nutné dořešit technické aspekty - CORE a CPE. Pracujeme na tom s kolegy, dobrovolníci jsou vítání.

V souvislosti s 5G Alliancí probíhá připomínkové řízení k návrhu Doporučení pro hodnocení důvěryhodnosti dodavatelů technologií pro 5G sítě. Zde je reálné nebezpečí změn, které nám přinesou vysokou administrativní zátěž v okamžiku, kdy a) budeme pro naše sítě používat 5G technologie b) budeme pronajímat datové okruhy operátorům provozujících 5G sítě.

Zápis ze setkání na Pracovní skupině najdete zde.

V příloze najdete Akční plán pro rozvoj sítí Středočeského kraje, který bude poskytnutý i dalším krajům vedených stranami Středočeské koalice. Jde o první veřejnou verzi k připomínkám, které uvítáme.

Dotační podpora

V květnu jsme prostřednictvím Hospodářské komory komentovali Programový dokument Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, který řeší základní nastavení standardních EU
dotací v ČR pro podnikatele pro roky 2021-2027. Tento dokument byl rozeslán ze strany MPO k připomínkám. https://www.komora.cz/legislation/66-21-programovy-dokument-operacniho-p...

Samotné strategické dokumenty pro kohezy OP TAK (k připomínkování), OP JAK a IROP ještě nejsou hotové, očekávejte je v příštím newsletteru.

Kolektivní správa

PPS Přetáčení reklam: technické řešení zamezení přetáčení reklam je znovuaktivováno, FTV Prima vypovídá smlouvy a chystá se vynutit technické změny vysílání. VNICTP porada je 23.6. od 13:00. Kdo se chce připojit mimo PS, prosím kontaktujte nás.

Výstavba NGA

Ve spojení s čerstvě Sněmovnou schválenou transpoziční novelou jsme se rozhodli věnovat část pravidelné měsíční zprávy právě této nové normě.

Zákon připravovalo MPO jako čistou transpozici Evropského telekomunikačního kodexu. Ačkoliv jsme se snažili v různých fázích připomínkového řízení uplatnit návrhy k usnadnění výstavby, MPO kvůli hladkému průběhu legislativního procesu nechtělo v žádném případě vstupovat s novými věcmi. Nezbylo nežli připravovat příslušné pozměňovací návrhy formou poslanecké iniciativy.

Podařilo se nám prosadit do textu Zákona, který právě jde do Senátu, téměř všechny PN, které jsme se pokoušeli prosadit s Martinem Kupkou v novele 416/2009Sb. Tenkrát je Sněmovna odmítla kvůli negativnímu stanovisku MD ČR.

Jde zejména o možnost výstavby podél pozemních komunikací, zjednodušení získání povolení ke zvláštnímu užívání komunikací, změna statusu kabelovodu a s tím související možnost jej umisťovat jako součást stavby, zejména PK. Nejdůležitější je návrh, vycházející ze společné aktivity VNICTP a ČAEKu, který zavádí zvláštní postup stanovení výše služebností pro pozemky náležející státu nebo jeho příspěvkových organizací / správců. Nově budou muset takoví správci vždy akceptovat umístění stavby za cenu určenou znalcem, neboť nárok na vznik břemene je ze zákona (univerzální břemeno). VNICTP původně navrhoval stanovit pevnou cenu pro stát, ČAEK univerzální věcné břemeno pro všechny - z jednání postupně vznikl tento návrh, který nakonec ministerstva akceptovala. Texty tisku 1084 neleznete zde.

Na původním textu bylo hodně co odpracovávat, některé návrhy ČTÚ například výslovně udělovali oprávnění vstupu na cizí nemovitosti už i v při úkonech předcházejících kontrolnímu řízení, Tohle i díky našemu PN neprošlo. Návrh zákona také zavádí veřejně dostupnou databázi licencovaných spojů, kde jsme nedokázali věc odvrátit. Kontroverzní je návrh poslance Pávka, který dává ČTÚ pravomoc rozhodnout o povinnosti strpět přípojku elkom v cizích nemovitostech, je-li zde prokazatelný zájem o zřízení služby. §104 odst. 16. V minulé úpravě rozhodoval místně příslušný Stavební úřad a ČTÚ byl pouhým účastníkem řízení. Nově spory bude za poplatek 1000 korun řešit ČTÚ:

V § 104, odstavci 16 se před písmeno a) doplňují na konec věty čárka a slova: „nebo podnikateli zajištující veřejnou komunikační síť, o jehož služby prokazatelně projevil zájem uživatel tohoto domu, bytu nebo nebytového prostoru“, poslední věta odstavce 16 se vypouští a nahrazuje novou větou následujícího znění: „Dojde-li mezi vlastníkem domu, bytu nebo nebytového prostoru a uživatelem tohoto domu, bytu nebo nebytového prostoru, nebo podnikatelem zajištující veřejnou komunikační síť, o jehož služby prokazatelně projevil zájem uživatel tohoto domu, bytu nebo nebytového prostoru ke sporu o rozsahu práv a těchto povinností dle tohoto odstavce, rozhodne na návrh jedné ze stran sporu Úřad.“

Dalším velmi důležitým aspektem je definitivní schválení posunutí konce možnosti užívání rodných čísel pro soukromoprávní účely. Máme do roku 2024 čas na přípravu nového řešení, o kterém průběžně jednáme s kolegy z HKČR.

EU regulace a velkoobchodní přístup

ČTÚ: 26.5.2021 proběhl na ČTÚ workshop zaměřený na představení modernizovaného systému Elektronického sběru dat (ESD)
ČTÚ: 2.6.2021 proběhl na ČTÚ workshop zaměřený na problematiku změn opatření obecné povahy č. SP/1/05.2011-6, kterým se vydává síťový plán synchronizace sítí elektronických komunikací založených na propojování
okruhů, č. SP/2/05.2011-7, kterým se vydává síťový plán přenosových parametrů veřejných telefonních sítí a č. SP/3/05.2011-8, kterým se vydává síťový plán signalizace veřejných komunikačních sítí, ve znění pozdějších změn.

EU: Evropská komise uveřejnila souhrnný report z konzultace ohledně případné revize Broadband Cost Reduction Directive. Na toto bude navazovat případná příprava úpravy této směrnice s horizontem 1-2 roky.

V ČR ze strany ČTÚ byl indikován zájem již v 2021 nebo 2022 přistoupit bez návaznosti na toto k novelizaci zákona č. 194/2017 Sb.

https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/broadband-cost-reduction-direct...

Update map příjemců podpory WiFi4EU: https://ec.europa.eu/newsroom/dae/items/707843/EN§

V případě přenosu služby nezaložené na čísle (přístup k internetu) jsme splnili úkol z členské základny, bude možné si mezi operátory domluvit nepoužití Společného technického řešení.

Ostatní aktivity VNICTP

Velkoobchodní přístup do mobilních sítí. V odkaze najdete orientační popis pro členy VNICTP, který jim umožní se orientovat v nových podmínkách po aukci kmitočtů na podzim 2020.
Protože má ČTÚ "nový" systém pro pravidelný sběr dat, zaznamenali jsme pro Vaše pozdější shlédnutí celý workshop k danému tématu. Najdete je zde.

V květnu a velké části června jsme se věnovali především novele našeho střechového zákona, Zákona o elektronických komunikací. Do jisté míry to byl legislativní měsíc, bylo mnoho konzultací také ke Stavebnímu zákonu. Na pozadí běží projekty certifikací pro bezlicenční pásma 5,2; 5,8 GHz a kmitočtů nad 60 GHz, také komunikace k pilotním projektům 26 GHz. Připravili jsme texty pro změny ve Srovnavači, tedy uživatelského rozhranní pro operátory, ověřili jsme a připravili celou rozsáhlou zprávu o nepřesnostech webových měřičů rychlostí. Cílem je usměrnit komunikaci ČTÚ a MPO v chystané kampani na obranu spotřebitele - změřte si, zda máte správnou rychlost internetu.

Za celý team VNICTP z.s. Vám přejeme mnoho úspěchů a dobrý antivirus!

Jakub Rejzek, předseda prezidia spolku

Přehled činnosti VNICTP za měsíc květen 2021

Zbytek článku je pouze pro členy. Už jste členem? Přihlásit se

Novinky z ICT ve vašem dosahu.
Staňte se členem a nic vám neunikne!

Budete mít přístup k veškerému obsahu na této stránce.

Staňte se členem Členství je možné kdykoliv zrušit.