Přehled činnosti VNICTP za měsíc prosinec 2019, interní dokument VNICTP z.s.
Jakub Rejzek, Martin Dvořák,
v prosinci zasedal Rada Českého telekomunikačního úřadu a schválila uvolnění pásma 60 GHz ve Všeobecném oprávnění 12. Jak jsme již napsali v extranetu VNICTP, podmínky nám ztěžují budování sítí MGWS se zařízeními schválenými pro provoz podle normy ETSI EN 302 567. Na základě úkolu z členské základny jsme oslovili výrobce dopisem, a stav jsme shrnuli v dopise členské základně. ČTÚ požaduje 3 měsíce na vyhodnocení regulace. Poté je ochotné zahájit debatu nad opatřeními.
Předběžná odpověď výrobce je negativní. Neplánuje změny v certifikačních procesech, alespoň ve stavu k lednu 2020.
Jak se připravíme na další kolo konzultací?:
1. Norma ETSI EN 302 567. Benchmark s ostatními zeměmi EU. Musíme porovnat řešení v ostatních státech Unie. Připustí-li většina z nich normu ETSI EN 302 657 jako použitelnou pro úsek 57 - 66 GHz s omezeným výkonem na +40dBm e.i.r.p, budeme požadovat příslušnou změnu oprávnění. Například Slovensko teprve vyhlásilo veřejnou konzultaci.
Dalším státem, který uvolnil pásmo 60 GHz, je Velká Británie. Tamní výrobci spolupracují s OFCOM, a prosadili do svého všeobecného oprávnění možnost používat zařízení podle ETSI 302 567, ale pouze v úseku 57 - 66 GHz.
2. Je nutné požadovat odstranění nadbytečné administrativní zátěže. Povinnost uvádět MAC adresy/seriová čísla je mírně řečeno podivuhodná. Dalším nestandardním požadavkem je nutnost uvádět CPE zařízení, pokud známe přístupový bod a jeho sektor.
3. Málokdo si povšimnul, že registrace zařízení MGWS je povinná pouze v úseku sdíleném s pevnou službou, 57 - 66 GHz. Neuvádí se zde žádné frekvence, a také typ a kvalitu antény dosazuje Portál 60GHz ze dvou vzorových paternů podle zadaného zisku. Další funkcionality chybí, například API.
Budeme v této věci dále informovat.
V další agendě pracovní skupiny bylo v prosinci poklidno, z pochopitelných důvodů. Zejména jsme připravovali připomínky k návrhu nového Stavebního zákona.
Nově je také od prosince možnost zřízení služebnosti u stávajících veřejných komunikačních sítí na základě soudního rozhodnutí - změna 127/2005Sb.
Martin Dvořák, Jakub Rejzek
Dotace:
Přístupové sítě http://www.verejnakonzultace.cz/
Na konci prosince 2019 došlo k ukončení a vypořádání prvního kola veřejné konzultace k navrhovanému rozsahu oblastí (potenciální bělení nesplněných záměrů výstavby na 3 roky), ve kterých bude možné realizovat výstavbu sítí vysokorychlostního internetu s podporou z veřejných zdrojů. Během první poloviny ledna 2020 očekáváme zahájení druhého kolo veřejné konzultace k intervenčním oblastem. Částečné vypořádání připomínek naleznete zde:http://www.verejnakonzultace.cz/sber-dat/vyporadani-pripominek/
20.1.2020 od 13:00 proběhne seminář pro potenciální žadatele – budování sítí NGA v bílých místech.
Adresa: Jihlava, Krajský úřad, Žižkova 57, budova B, místnost B-3.16
Registrace možná do 14.1. zde:https://www.netquest.cz/dotaznik/494442/seminar-pro-zadatele-budovani-si...
Probíhají diskuze nad dalším sběrem dat "mapování". Tomuto tématu se budeme věnovat blíže až s výsledky. Sektor reaguje na záměry MPO a ČTÚ pro definice přípojek pro další mapování. Debata se vede například nad kategorií vhodnou pro pásmo 60 GHz (FWA nebo WiFi), definice FTTH/B přípojek, přípojek v pásmu 3,7 GHz, přípojek s technologií VDSL2.
Celá debata je složitější díky rekodifikace a potřebě BERECu definovat jednotně přípojky v celé EU.
PS Kolektivní správa:
Terezka Rychtaříková. Probíhají debaty s posledním nepokrytým kolektivním správcem, Intergram.
PPS Přetáčení reklam. Oslovili jsme mediátora, který má vést jednání s FTV Prima.
Legislativa, Martin Dvořák, Jakub Rejzek
V připomínkovém řízení je návrh zákona, kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích.
Materiál včetně formuláře pro připomínky naleznete zde: https://www.komora.cz/legislation/173-19-navrh-zakona-kterym-se-meni-z-c...
Návrh zákona je předkládán z důvodu transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1972 ze dne 11. prosince 2018, kterou se
stanoví evropský kodex pro elektronické komunikace (dále jen „Kodex“), do vnitrostátního právního řádu v oblasti elektronických komunikací.
Kodex spočívá v horizontálním přepracování čtyř stávajících směrnic (rámcové směrnice, autorizační směrnice, přístupové směrnice a
směrnice o univerzální službě), které jsou sloučeny do jedné směrnice.Případné připomínky našich členů jsme schopni uplatňovat do 24. 1. 2020 .
Děkujeme Vám za Vaši důvěru a za Vaše podněty a reakce. Přejeme Vám hodně úspěchů ve Vašem podnikání.
Za VNICTP z.s. Jakub Rejzek, prezident spolku