Přehled činnosti VNICTP za měsíc prosinec 2019, interní dokument VNICTP z.s.

Nedotační podpora

Jakub Rejzek, Martin Dvořák,

v prosinci zasedal Rada Českého telekomunikačního úřadu a schválila uvolnění pásma 60 GHz ve Všeobecném oprávnění 12. Jak jsme již napsali v extranetu VNICTP, podmínky nám ztěžují budování sítí MGWS se zařízeními schválenými pro provoz podle normy ETSI EN 302 567. Na základě úkolu z členské základny jsme oslovili výrobce dopisem, a stav jsme shrnuli v dopise členské základně. ČTÚ požaduje 3 měsíce na vyhodnocení regulace. Poté je ochotné zahájit debatu nad opatřeními.

Předběžná odpověď výrobce je negativní. Neplánuje změny v certifikačních procesech, alespoň ve stavu k lednu 2020.

Jak se připravíme na další kolo konzultací?:

1. Norma ETSI EN 302 567. Benchmark s ostatními zeměmi EU. Musíme porovnat řešení v ostatních státech Unie. Připustí-li většina z nich normu ETSI EN 302 657 jako použitelnou pro úsek 57 - 66 GHz s omezeným výkonem na +40dBm e.i.r.p, budeme požadovat příslušnou změnu oprávnění. Například Slovensko teprve vyhlásilo veřejnou konzultaci.

Dalším státem, který uvolnil pásmo 60 GHz, je Velká Británie. Tamní výrobci spolupracují s OFCOM, a prosadili do svého všeobecného oprávnění možnost používat zařízení podle ETSI 302 567, ale pouze v úseku 57 - 66 GHz.

2. Je nutné požadovat odstranění nadbytečné administrativní zátěže. Povinnost uvádět MAC adresy/seriová čísla je mírně řečeno podivuhodná. Dalším nestandardním požadavkem je nutnost uvádět CPE zařízení, pokud známe přístupový bod a jeho sektor.

3. Málokdo si povšimnul, že registrace zařízení MGWS je povinná pouze v úseku sdíleném s pevnou službou, 57 - 66 GHz. Neuvádí se zde žádné frekvence, a také typ a kvalitu antény dosazuje Portál 60GHz ze dvou vzorových paternů podle zadaného zisku. Další funkcionality chybí, například API.

Budeme v této věci dále informovat.

V další agendě pracovní skupiny bylo v prosinci poklidno, z pochopitelných důvodů. Zejména jsme připravovali připomínky k návrhu nového Stavebního zákona.

Nově je také od prosince možnost zřízení služebnosti u stávajících veřejných komunikačních sítí na základě soudního rozhodnutí - změna 127/2005Sb.

Dotační podpora

Martin Dvořák, Jakub Rejzek

Dotace:
Přístupové sítě http://www.verejnakonzultace.cz/
Na konci prosince 2019 došlo k ukončení a vypořádání prvního kola veřejné konzultace k navrhovanému rozsahu oblastí (potenciální bělení nesplněných záměrů výstavby na 3 roky), ve kterých bude možné realizovat výstavbu sítí vysokorychlostního internetu s podporou z veřejných zdrojů. Během první poloviny ledna 2020 očekáváme zahájení druhého kolo veřejné konzultace k intervenčním oblastem. Částečné vypořádání připomínek naleznete zde:http://www.verejnakonzultace.cz/sber-dat/vyporadani-pripominek/
20.1.2020 od 13:00 proběhne seminář pro potenciální žadatele – budování sítí NGA v bílých místech.
Adresa: Jihlava, Krajský úřad, Žižkova 57, budova B, místnost B-3.16
Registrace možná do 14.1. zde:https://www.netquest.cz/dotaznik/494442/seminar-pro-zadatele-budovani-si...

Probíhají diskuze nad dalším sběrem dat "mapování". Tomuto tématu se budeme věnovat blíže až s výsledky. Sektor reaguje na záměry MPO a ČTÚ pro definice přípojek pro další mapování. Debata se vede například nad kategorií vhodnou pro pásmo 60 GHz (FWA nebo WiFi), definice FTTH/B přípojek, přípojek v pásmu 3,7 GHz, přípojek s technologií VDSL2.

Celá debata je složitější díky rekodifikace a potřebě BERECu definovat jednotně přípojky v celé EU.

Kolektivní správa

PS Kolektivní správa:

Terezka Rychtaříková. Probíhají debaty s posledním nepokrytým kolektivním správcem, Intergram.

PPS Přetáčení reklam. Oslovili jsme mediátora, který má vést jednání s FTV Prima.

Výstavba NGA
EU regulace a velkoobchodní přístup

Legislativa, Martin Dvořák, Jakub Rejzek

V připomínkovém řízení je návrh zákona, kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích.
Materiál včetně formuláře pro připomínky naleznete zde: https://www.komora.cz/legislation/173-19-navrh-zakona-kterym-se-meni-z-c...
Návrh zákona je předkládán z důvodu transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1972 ze dne 11. prosince 2018, kterou se
stanoví evropský kodex pro elektronické komunikace (dále jen „Kodex“), do vnitrostátního právního řádu v oblasti elektronických komunikací.
Kodex spočívá v horizontálním přepracování čtyř stávajících směrnic (rámcové směrnice, autorizační směrnice, přístupové směrnice a
směrnice o univerzální službě), které jsou sloučeny do jedné směrnice.Případné připomínky našich členů jsme schopni uplatňovat do 24. 1. 2020 .

Ostatní aktivity VNICTP

Děkujeme Vám za Vaši důvěru a za Vaše podněty a reakce. Přejeme Vám hodně úspěchů ve Vašem podnikání.

Za VNICTP z.s. Jakub Rejzek, prezident spolku

Přehled činnosti VNICTP za měsíc prosinec 2019

Zbytek článku je pouze pro členy. Už jste členem? Přihlásit se

Novinky z ICT ve vašem dosahu.
Staňte se členem a nic vám neunikne!

Budete mít přístup k veškerému obsahu na této stránce.

Staňte se členem Členství je možné kdykoliv zrušit.