Přehled činností VNICTP za měsíc září 2018; interní dokument VNICTP z.s.
Dovolte prosím, abych Vám i zde připomněl termín Valné hromady, která se uskuteční 15. října 2018 od 11:00 v zasedací místnosti společnosti Dial Telecom, na adrese Corso Karlín, Křižíkova 36a/237, 186 00 Praha 8.
PS Nedotační podpora. Jakub Rejzek
Spektrum:
V pracovní skupině došlo k velkému pokroku v 60 GHz. Na zasedání PS SE19 CEPT ve Vídni byly dohodnuty technické podrobnosti budoucího doporučení pro MGWS. Mutli Gigabit Wireless Systems je vlastně taková milimetrová RLAN pro 60 GHz, neurčuje režim PTP či PTMP.
Probíhající veřejná konzultace pravděpodobně potvrdí zvýšení výkonu z + 40 dBm e.i.r.p na +55 dBm e.i.r.p. Maximální výkon do anténního napaječe je +27 dBm. tím se zaručí nižší vyzářený výkon pro antény s malým ziskem, tedy širokým vyzařovacím diagramem.
Výsledek bude znám po zasedání pracovní skupiny SE19 v Bienne ve Švýcarsku, které se jako člen zúčastním. Tím se dokončí technická část regulace, regulatorní část WG FM již deklarovala převzetí technického návrhu a vydání doporučení CEPT.
Na národní úrovni jsme dojednali rychlé převzetí výsledku do Všeobecného oprávnění 12. Vše v zápise z PPS Spektrum. CETIN a mobilní operátoři tvrdě požaduji registraci spojů a zařízení, v rámci kompromisu to přijímáme, ale požadujeme nezdržovat uvolnění podmínek vytvořením elektronického portálu. Převezmeme model z VO_R_23 u 80 GHz.
Meteoradary a RLAN: Zdánlivě nespojené souvislosti. Uvolnění dalších kmitočtů pro RLAN je podmíněné vyřešením nekázně u Meteoradarů. Příprava na Konferenci ITU, včetně názorů ETSI a CEPTu deklarujuje potřebu vynucení kázně před dalším rozšiřováním RLAN – alespoň tendence musí poklesnout.
Zahájili jsme informační kampaň, k již avizované změně procesů při hlášení incidentů s meteoradarem. http://radar4ctu.bourky.cz/Ruseni.html
Navrhujeme změnu VOR_12 a požadavek DFS pro spoje v RLAN i mimo požadavků daných normou, protože norma se v čase vyvíjela.
Oslovili jsme ostatní administrativy EU pro podporu návrhu, případně půjdeme cestou návrhu národního rozhraní a notifikace pomocí systéme TRIS podle EU 2015/1535.
Zařízení, pracující bez DFS, jsou například spoje Motorola Canopy, které mají skrytou komunikaci, bez viditelné SSID a MAC adres.
Licencované spoje: pracovní skupina SE19 navrhuje změnit šíře pásma v 11,18,23,26,32,38 GHz. Navrhované šíře pásma je 56/112/224 MHz. Evropský regulační rámec se budeme snažit přenést do národního regulačního rámce.
Usnadnění výstavby: probíhají další jednání k Metodické příručce pro Stavební úřady. Nyní konsolidujeme texty kapitol, práce pokračují dobře, ale jsou velmi rozsáhlé. Metodiku předložíme z MPO na MMR, ten ji přijme a vydá SU.
Legislativní skupina: Návrhy legislativních změn jsou připravovány:
Přípolože: návrh je diskutován na MPO: naplánováno na konec října.
Povinnost vkládat FI SEK do všech státních liniových staveb v extravilánu: na konci října předložit sektoru na PS při MPO. Předtím připomínkové řízení v rámci VNICTP.
Odpisy: dokončujeme benchmark ostatních zemí EU. Předběžně konstatuji, že 20 letá lhůta je v rámci EU rekordně vysoká.
PS Dotační podpora, Martin Dvořák
29.7.2018 proběhlo přípravné setkání zástupců Platformy a MPO na téma připravovaný Národní plán pro gigabitové sítě (pro nové programovací období).
Na konci září jsme obdrželi upravené podmínky MPO pro druhou vlnu dotací NGA OPPIK, toto nyní analyzujeme. Jak vyplývá ze zápisu z jednání, během října (pravděpodobně 12.10.) předpokládáme na toto téma s MPO jednání.
Předběžné podmínky 2. výzvy dotačního programu OP PIK k 9/2018 částečně akceptovali podněty VNICTP a Platformy, ale MPO neakceptuje zásadní podmínky, které sektor indikoval jako nutné pro atraktivitu dotačního programu. Reagovali jsme schůzkou, pořádanou dne 4.10. na HK.
Zápis ze schůzky je v příloze, stejně jako dokumenty doručené z MPO.
Neakceptované návrhy:
Nelicencované spoje pod 30 GHz.
Vícekolový systém pro intervenční oblasti. Princip spočívá v oslovení dalších soutěžitelů v oblastech, které nepokryje vítězný projekt.
Akceptované návrhy:
Aktivní technologie jako uznatelné náklady.
Nákup infrastruktury do 10% celkového objemu finančních prostředků pro projekt.
Jako reakci na tuto nevyhovující práci MPO jsme připravili dopis, adresovaný ministryni a náměstkům.
Je zjevné, že největší překážkou pro čerpání dotací nejsou nyní pouze podmínky pro čerpání, ale i neschopnost úředníků na MPO pohlídat termíny smluv pro provoz systému pro veřejné konzultace. Nechali expirovat smlouvu a nové výběrové řízení je teprve čerstvě vyhlášené.
Pokud by náměstek Piecha veřejně neproklamoval, že sektor nemá o čerpání zájem, a to bude mít podle tohoto úředníka dovození nutnosti veřejné podpory státním podnikem NAKIT a dalšími podniky, bylo by možné se spokojit se zjištěním, že dotace prostě nebudou. V našem zájmu je čerpání umožnit. I dle závěru porady a VH.
IDATE:
meeting s agenturou IDATE, sbírající data o přípojkách v ČR a celé EU. Tato data používá FTTx Council a přebírá je Unie. Z těchto dat pramení i kritika našich politických reprezentantů vůči Sektoru, a snahy o nápravná opatření. Je zřejmé, že se tato data rozcházejí se skutečným stavem, a IDATE by rád s pomocí Platformy vybudoval přesnější kontaktní bázi pro svoje dotazníky.
Tento stav VNICTP napravuje komunikací s agenturou a uspořádali jsme 22.10. meeting se sektorem, ČTÚ a MPO. Jste na tento meeting srdečně zváni, ve Florentinu 22.10. od 12:00. Prosím o rezervaci na jakub.rejzek@vnictp.cz
PS Kolektivné správa, Tereza Rychtaříková.
Během srpna a září t.r. probíhaly intenzivní diskuse ohledně dalšího postupu vůči kolektivním správcům v rámci pracovní skupiny pro kolektivní správu za účasti zástupců VNICTP a ostatních zástupců TelCo sektoru, neboť dosavadní jednání na půdě Hospodářské komory mezi zástupci uživatelů děl chráněných Autorským zákonem, zástupci kolektivních správců a zástupci Ministerstva kultury ČR zatím nevedla k výraznějšímu posunu.
VNICTP se přihlásil u kolektivních správců jako právnická osoba sdružující vyšší než zanedbatelný počet uživatelů ve smyslu ustanovení § 98f odst. 1 Autorského zákona. Na základě této přihlášky obdržel od kolektivních správců OSA, DILIA, INTERGRAM, OAZA a OOA-S návrhy sazebníků autorských odměn pro rok 2019. Vzhledem k nedostatečnému odůvodnění navrhovaných sazeb a průtahům v jednání zaslal VNICTP kolektivním správcům námitky proti návrhům jejich sazebníků a zároveň podal na kolektivní správce stížnosti pro porušení povinností kolektivního správce stanovených Autorským zákonem v souvislosti s určováním sazeb odměn za užití předmětů ochrany k Ministerstvu kultury ČR.
PS Regulace, Martin Dvořák, Jakub Rejzek
Kodex pro elektronické komunikace (EECC) - probíhá jeho finalizace na úrovni EU. Za VNICTP jsme prezentovali stávající podobu (klady a negativa) a další očekávaný vývoj na konferenci Kam kráčí telekomunikační sítě 2018 v Plzni. Odkaz na prezentaci najdete na intranetu na adrese (https://www.vnictp.cz/shrnuti-stavu-eecc-kodexu).
Metodika ověřování rychlostí sítí, prolobovali jsme, aby tam nebyla čísla a kritéria pro backhaul. Prezentace k problematice zde, na stránkách KKTS, ČTÚ, Ing. Tomala. https://konference.ispconsulting.cz/kam-kraci-telekomunikacni-site-plzen-2018/program
S přáním mnoha úspěchů ve Vašem podnikání.
Jakub Rejzek