Sdílení sítí T-mobile - O2 CZ/CETIN

Předběžné rozhodnutí Komise ve věci sdílení sítí T-mobile - O2 CZ/CETIN. 

Po téměř třech letech šetření, vydala prohlášení o námitkách ohledně dohody o sdílení sítě mezi O2 CZ / CETIN a T-Mobile CZ. Sdílení mezi těmito dvěma operátory začalo v roce 2011 a postupně se rozšířilo o všechny generace mobilních technologií (2G, 3G, 4G).

Aktuálním rozhodnutím Komise představuje důležité zjištění, pokud jde o nepříznivý dopad na hospodářskou soutěž, inovace a výhody pro spotřebitele na českém mobilním trhu, necelé tři týdny poté, co byl vyslán sice také předběžný, ale nikoliv pozitivní signál českému regulačnímu orgánu elektronických komunikací (ČTÚ) k zavedení regulace trh mobilního přístupu ve snaze posílit konkurenci.

Při odůvodnění svých námitek Komise konkrétně zdůrazňuje relevantní trh. Společně s třetím MNO, Vodafone CZ, strany dohody o sdílení již v roce 2017 kontrolovaly téměř 96% maloobchodního trhu. Kromě toho představuje 75% odběratelů, což představuje největší část trhu. Současně růst mezi MVNO stagnoval a český regulátor uznal, že MVNO čelí jak konkurenčnímu páku, tak svým příležitostem pro růst.

Ačkoliv tedy Komise v červenci vyjádřila opatrný nesouhlas s argumentací ČTÚ o splnění 3K testu pro trh s mobilním přístupem v České republice, dnešní prohlášení může českému regulačnímu orgánu skutečně nabídnout jistotu při provádění protisoutěžních opatření.

Přidat komentář

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.