SVAZ PRŮMYSLU A DOPRAVY
ČESKÉ REPUBLIKY
PREZIDENT JAROSLAV HANÁK V PRAZE DNE 16. BŘEZNA 2016
Č.J.: GŘ/92/2016
Vážený pane ministře,
rád bych Vás informoval o nových výsledcích činnosti Platformy odborné veřejnosti pro rozvoj vysokorychlostních internetových sítí (dále jen „Platforma"), která funguje pod patronací Svazu průmyslu a dopravy ČR a Hospodářské komory ČR ve spolupráci všech relevantních zástupců odborné veřejnosti. Tato Platforma i nadále nabízí Vašemu ministerstvu svou odbornou pomoc v procesu tvorby Národního plánu rozvoje sítí nové generace (dále jen „Národní plán”).
Byli bychom rádi, aby se MPO nyní ujalo ustavení pracovní skupiny, jejímž cílem bude koncipovat Národní plán rozvoje sítí nové generace při zohlednění principů obsažených v níže uvedeném společném stanovisku. Akcentujeme, že dle našeho názoru je nezbytně nutné projednávat Národní plán jako celek a nikoli per partes. Současně je zcela nutné, aby práce na Národním plánu a na koncepci výzev z programu Vysokorychlostní internet OP PIK probíhaly simultánně a koordinovaně.
Platforma připravila společné jednotné stanovisko obsahující návrh bodů, které by měly být součástí Národního plánu a které jsou nutné k tomu, aby naplnil parametry předběžné podmínky Infrastruktura sítí nové generace pro čerpání z OP PIK. Byl bych rád, aby toto stanovisko bylo Vaším ministerstvem využito při tvorbě nové verze Národního plánu. Při sladění společného postupu Vašeho ministerstva a Platformy očekávám dodržení termínu pro schválení Národního plánu vládou a bezproblémovou notifikaci dokumentu Evropskou komisí, jakož i následné čerpání tolik diskutovaných dotací.
Pevně věřím, že výše uvedené bude předmětem páteční konstruktivní debaty pod Vaším dohledem a předem děkuji za Vaši vstřícnost a ochotu.
S pozdravem,
Příloha: Společné stanovisko
Vážený pan
Ing. Jan Mládek, CSc. ministr
Ministerstvo průmyslu a obchodu
Na Františku 32 110 15 Praha 1
Cc: Jaromír Novák, předseda Rady ČTIÍJ
TELEFON (+420) 225 279 101 1 E-MAIL JHANAK@SPCR.CZ
WEB WWW.SPCR.CZ I ADRESA FREYOVA 948/11, 190 OO PRAHA 9
--
Společné stanovisko
Společné stanovisko
Platformy odborné veřejnosti pro rozvoj vysokorychlostních internetových sítí k procesu tvorby
Národního plánu rozvoje sítí nové generace
Zástupci odvětvových asociací sdružení v Platformě odborné veřejnosti pro rozvoj vysokorychlostních internetových sítí (dále jen „Platforma“) vítají a pozitivně hodnotí změnu v přístupu Ministerstva průmyslu a obchodu (dále jen „MPO“) umožňující odborné veřejnosti zapojit se do procesu tvorby Národního plánu rozvoje sítí nové generace (dále jen „Národní plán“).
Národní plán zpracovaný podle dále uvedených principů je stěžejním dokumentem, jehož cílem je stát se reálnou fungující strategií, která České republice zajistí optimální využití digitálního potenciálu k podpoře růstu ekonomiky i ke zlepšení života občanů.
Platforma považuje Národní plán za klíčový dokument vymezující rámec pro:
- podporu privátních investic do ICT a jejich ochranu,
- rozvoj hospodářské soutěže a konkurenceschopnosti,
- účelné využití dotačních prostředků na rozvoj sítí nové generace v lokalitách, které neposkytují soukromým subjektům dostatečnou návratnost investic,
- podporu rozvoje sítí nové generace i jinými prostředky než jsou dotace.
- Procedura – vyjasnit, co vše musí Národní plán obsahovat a s jakými procesy je spojen, aby splnil požadavky předběžné podmínky 2.2. Nastavit cíle a termíny pro jejich splnění.
- Priority Národního plánu – stanovit prioritní cíle, která by měl Národní plán kvantifikovat a řešit. Stanovit garanty a pracovní skupiny pro jednotlivé priority.
- Konkrétní znění Národního plánu – teprve po vyjasnění bodů 1 a 2 přistoupit k debatě o konkrétním znění a úpravách textu Národního plánu a dalších dokumentů, které musí vycházet z textu Národního plánu (výzvy OPPIK atd.).
- plán investic do infrastruktury vycházející z ekonomické analýzy,
- modely udržitelných investic,
- opatření na podporu soukromých investic.
- Tzn. hodnotící kritéria
- Velkoobchodní nabídka
- Metodika určení bílého místa,
- Velikost území pro dotaci (definice oblasti, ve které se pokrývají bíle základní sídelní jednotky),
- Technologie/parametry sítě, podoba dotovaných sítí.
- Velkoobchodní nabídka - Národní plán by měl obsahovat podmínky a popis velkoobchodních produktů na dotovaných sítích a to včetně metodiky pro výpočet velkoobchodní ceny. Metodiku výpočtu cen by měl zpracovat ČTÚ. Velkoobchodní nabídka musí obsahovat přístup k fyzické infrastruktuře vybudované z dotačních prostředků.
- Velikost území pro vyhlášení výzev – V Národním plánu by mělo být uvedeno, na jak velká území budou vyhlašovány výzvy.
- Parametry dotovaných sítí a podporovaných technologií - Národní plán by měl obsahovat podmínky spojené s podobou a topologii dotovaných sítí (výčet možností). Např. požadavky na typ kabelů, počet vláken, parametry přípojky apod. Navrhujeme využít dokumentu Metodika pro výstavbu sdílené infrastruktury v elektronických komunikacích vypracovaného ICTU (člen Platformy).
- Podmínky spojené s přijetím dotace – Národní plán musí obsahovat všechny důležité podmínky spojené s přijetím dotace, aby se předešlo situaci, že tyto podmínky jsou různě upravovány v rámci výzev a nejsou dlouhodobě předem známy. Kromě podmínek spojených s parametry sítě a velkoobchodní nabídky, jde třeba o navrženou povinnost rezervovat