Účastníci této společné deklarace vyjadřují vzájemnou dohodu o spolupráci k podpoře implementace a rozšiřování internetového protokolu verze 6 (IPv6) v České republice s cílem naplnění usnesení vlády České republiky č. 49 ze dne 17. ledna 2024 k restartu zavádění technologie DNSSEC a protokolu IPv6 ve státní správě, kterým vláda stanovila datum 30. června 2032 jako termín pro poskytování „IPv6-only“ služeb státní správy. Účastníci si jsou vědomi důležitosti a přínosů tohoto kroku pro rozvoj české digitální infrastruktury a bezpečnosti internetu jako klíčové digitální infrastruktury. Nedostatek disponibilních adres protokolu IPv4 představuje celé spektrum problémů nejen pro digitální odvětví, které lze uspokojivě vyřešit pouze plným přechodem internetové infrastruktury ke všeobecné podpoře adresování pomocí protokolu IPv6. II. Důvody podpory protokolu IPv6 1. Rozšíření adresního prostoru: IPv6 řeší nedostatek IP adres dostupných v protokolu IPv4, což je klíčové například pro rozvoj internetu věcí (IoT) a pokračující digitalizaci společnosti.
Naše asociace považuje plný rozvoj IPv6 protokolu a postupné nahrazení protokolu IPv4 za klíčový pro rozvoj konkurenčního prostředí při poskytování digitálních služeb. "Staré" internetové adresy se staly nedostatkovým zbožím, pro nové či malé tržní hráče představuje jejich nedostatek bariéru vstupu na trh. Potřeba používat výkonný překlad adres NAT při provozování služeb elektronických komunikací představuje technologický a nákladový problém. Adopce IPv6 není dostatečně rychlá.
Obdrželi jsme odpověď na náš podnět k ze 13.3.2024 „Žádostí o zpřístupnění pásma 5,925–6,425 GHz pro venkovní užití v pevné službě“, adresovaný společně Radě Českého telekomunikačního úřadu. Obsahem dopisu je žádost o zpřístupnění pásma 5,925–6,425 GHz pro venkovní využití bezdrátovými sítěmi RLAN.
Úřad požaduje navrhnout možné scénáře takového řešení jako neharmonizováno. Věc s technickými experty zkoumáme a brzy přineseme návrhy řešení do PS, ale i ke konzultaci členské základně.