Regulace ČR
Na začátku června 2024 MPO prezentovalo první návrh "Akčního plánu 3.0 k provedení některých opatření pro podporu plánování a výstavby sítí
elektronických komunikací". Návrh obsahuje opatření která rozhodně vítáme jako např.:
- osvěta ohledně povinností přicházejících z GIA (nařízení o
gigabitové infrastruktuře),
- podpora a vytvoření databáze záměrů výstavby (lepší koordinace staveb)
- sjednocení podmínek přístupů k prostředkům a infrastruktuře třetích
stran nezbytných pro výstavbu sítí (harmonizace služebností,
zprůhlednění podmínek u ochranných pásem aj.)
- aktualizace norem a tech. specifikací souvisejících s výstavbou
pasivní infrastruktury nejen v nových budovách, ale i v
rekonstruovaných stavbách
- revize některých poplatků za využívání rádiových kmitočtů (sleva u
odlehlých oblastí)
Uvítáme jakékoliv podněty od členů v této oblasti. Termín pro připomínky je od MPO stanoven na 15.7.2024
Regulace EU
Bílá kniha „Jak zvládnout potřeby evropské digitální infrastruktury?“
VNICTP na toto téma připravil první draft své pozice, která byla zaslána na členy a sdílena se zástupci dalších asociací a MPO. Z Vaší strany uvítáme jakékoliv připomínky či návrhy k tomuto tématu. Jde o velmi zásadní materiál, který může ovlivnit budoucí směřování politik nové Evropské komise. 30.5.2024 na toto téma v Praze proběhl seminář organizovaný MPO, kde byla sdílena první reakce exekutivy na tento materiál, v zásadě v souladu s námi připravenými tezemi. Termín uzavření veřejné konzultace ze strany EK je 30.6.2024.
21.5.2024 Regulace digitální identity
V platnost vstoupila pravidla pro zřízení evropské digitální identity. Všem občanům a obyvatelům EU připraví cestu k tomu, aby v roce 2026 mohli využívat osobní evropskou peněženku digitální identity. Evropská peněženka digitální identity se bude skládat z mobilní
aplikace vydané v každém členském státě. Umožní občanům a obyvatelům EU plně se bezpečně identifikovat online a získat přístup k veřejným a soukromým online službám v celé Evropě. Více zde
23.5.2024 Komise vyzývá 18 členských států, aby dodržovaly zákon EU
Data Governance Act. Evropská komise se rozhodla zahájit řízení o nesplnění povinnosti
zasláním formální výzvy 18 členským státům (včetně ČR), které neurčily odpovědné orgány k provedení zákona o správě údajů nebo které neprokázaly, že tyto orgány jsou oprávněny plnit úkoly požadované zákona. Více zde
29.5.2024 Zpráva o činnosti sítě evropských úřadů pro kompetence v oblasti širokopásmového připojení za období 2023–24
Vážení kolegové,
dovolte, abychom Vám zaslali aktuality a nejdůležitější činnosti Výboru nezávislého ICT průmyslu.
ČTÚ provádí plošnou kontrolu plnění povinností podle §63. Soustředí se na plnění povinností podle §34 a §34a. Týká se to povinnosti uvádět OKU a OKZPS, tedy kódu přenosu telefonního čísla a kódu přenosu služby internetu. Dělali jsme zběžnou kontrolu u členů, kteří dostali požadavek na odevzdání smluv. Chybí poučení o paušální náhradě za nesplnění termínů přenosu služby. Tu stanoví vyhláška 529/2021 Sb.
V §63, Informační povinnosti u smluv, v odstavci 1b) je uvedena povinnost informovat o právu na paušální náhradu podle § 34 odst. 11 a § 34a odst. 11.
Jsem toho názoru, že Úřad nemusí nutně přikročit k sankci, pokud bude poučení o právu na paušální náhradu mít uživatel Vašich služeb v zákaznickém portále, ačkoliv §63 odst. 1 říká, že informace má být poskytnuta ještě před uzavřením smlouvy. Prosíme, zkontrolujte si své smluvní dokumenty.
Požádali jsme členy PS ČR o podporu pozměňovacího návrhu (Sněmovní tisk č. 579) poslance a ministra dopravy Martina Kupky a poslance Jiřího Havránka k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, ve znění pozdějších předpisů (Sněmovní tisk č. 579).
Tento návrh ve svém důsledku přispěje ke kvalitnějšímu pokrytí vysokorychlostním internetem v odlehlých oblastech ČR, čímž dojde ke zvýšení kvality života zvláště na venkově. Více v přiloženém dopise.
Je to výsledek jednání členů Sekce IT a Telekomunikací HK ČR, a tlaku, který jsme vyvíjeli prostřednictvím zejména Komory, a výsledek tlaku prostřednictvím volených zástupců.
Ze dvou stran se k nám dostal požadavek ČTÚ na vykázání pouze takových přípojek, které je možné připojit v případě, že všichni disponibilní zájemci budou požadovat službu najednou, tj. do 4 týdnů. Takový požadavek považujeme za nezákonný, odporující správnímu právu. Neexistuje žádný pravděpodobný předpoklad, že by takový požadavek na plné vytížení sítě v průběhu 4 týdnů mohl vzniknout. Odporuje tedy principům ochrany investic. Představte si, že by například CETIN musel připojit všechny své disponibilní přípojky najednou. Tolik kvalifikovaných techniků v republice ani není. Takový požadavek navrhujeme odmítnout. S ČTÚ v této věci komunikujeme.
1.7.2024 startuje ostrý provoz Digitálních technických map. Všichni vlastnící nebo provozovatelé sítí elektronických komunikací mají vložit data o své infrastruktuře do DTM, která je jedním ze stavebních kamenů digitalizace stavebního řízení.
Pokud jste se nestihli zúčastnit dřívějších webinářů a semináře, nebo chcete-li proces připomenout, navštivte prosím stránku https://www.bconetwork.cz/cz/mate-jiz-zapsanou-svou-infrastrukturu-do-dtm-webinar-15-5-2024/352/#gsc.tab=0
Zúčastnili jsme se rozšířeného jednání Podvýboru pro vnitřní bezpečnost a integrovaný záchranný systém (IZS) Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost v Senátu, které se uskutečnilo 14.5.2024. Diskutovali jsme se a přednesli jsme připomínky k NIS 2 za účasti regulátora, NUKIBu, municipalit a sektoru. Dlouhodobě se k NIS 2 vyjadřujeme.
1. DILIA/mediační proces: DILIA reagovala na protinávrh Hospodářské komory ČR (dále jen „HKČR“) dalšími dodatečnými návrhy na úpravy. Tyto znovu probereme na úrovni HKČR. Mediace tedy stále pokračuje.
2. Intergram/soudní řízení: Vzhledem k tomu, že se s kolektivním správcem Intergram nepodařilo najít dohodu o sazbách a mediace byla ukončena, připravujeme se na úrovni HKČR na soudní řízení. Nyní tedy probíhají intenzivní diskuse a postupné kroky směřující k zahájení soudního řízení, ve kterém bude soud rozhodovat o sazbě pro rok 2024.
3. Intergram/předžalobní výzva: Kolektivní správce Intergram začal obesílat operátory s předžalobní výzvou k úhradě, ve které tvrdí, že vzhledem k absenci oprávnění k užití uměleckých výkonů, zvukových záznamů a zvukově obrazových záznamů (dále jen „předměty ochrany“) ve formě licenční smlouvy s kolektivním správcem Intergram pro letošní rok, dochází u operátorů k neoprávněnému užívání předmětů ochrany a tímto neoprávněným užitím vzniká nárok nositelům práv zastoupených kolektivním správcem Intergramem na vydání bezdůvodného obohacení. V případě nezaplacení je pak kolektivní správce Intergram připraven obrátit se svým nárokem na soud. Na tuto předžalobní výzvu jsme na úrovni HKČR připravili vzorovou reakci, kterou výzvu k úhradě jako neoprávněnou odmítáme. Vzorová reakce byla rozeslána k použití všem, kterým předžalobní výzva kolektivního správce Intergram dorazila.
Telekomunikační věstník částka 5 Ročník 2024 z 23. května 2024
Český telekomunikační úřad vydal 21.5.2024 Monitorovací zprávu číslo 05/2024. ČTÚ se v ní věnuje například cenám regulovaného roamingu a povinnostem operátora při změně tarifu. Toto je resumé Monitorovací zprávy ČTÚ 5/2024, její plné znění naleznete zde.
Rádi bychom Vás informovali, že byla vyhlášena Výzva I. na zavádění přípojných sítí (backhaul) a připojení bílých adresních míst k VHCN z OPTAK. Více informací naleznete na odkazu a současně v příloze je souhrnný přehled k Výzvě.
Mnoho úspěchů ve Vašem podnikání vám přeje
Jakub Rejzek a celý tým VNICTP z. s.