Přehled činností VNICTP za měsíc červenec a srpen 2021

Interní dokument pro členy asociace.

Vážení kolegové,

v případě dvou prázdninových měsíců si dovolujeme spojit zprávu o činnosti do jednoho dokumentu. V prvním prázdninovém měsíci probíhala především příprava a koncepční práce, například na legislativě. Také z důvodu různých dovolených by byl červencový newsletter velmi stručný - zasíláme tedy informace najednou za měsíce dva.

Nedotační podpora

Velkoobchodní přístup, pracovní skupina na ČTÚ. Na popud Úřadu byla svolaná pracovní skupina, která měla za úkol komentovat těžkosti při získávaní velkoobchodního přístupu s sítích elektronických komunikací.

Cílem byla výměna informací, ve kterých oblastech vidí podnikatelé rezervy a jaké případné podpory ze strany Úřadu by mohlo být poskytnuto. Na této schůzce byla také představena možnost pronajímat si za "kapitálové" peníze části infrastruktury prostřednictvím IRU - neodvolatelného dlouhodobého pronájmu části infrastruktury s úhradou najednou, uznatelnou účetně jako kapitálový nákup práv. Této metody bude často užíváno také v souvislosti s pronájmem kapacity pro účely výstavby dotačních projektů. Toto téma ještě jednou zmiňujeme v sekci Dotace.

Výsledkem zasedání byl pouze příslib ze strany ČTÚ dál se v tématu potkávat. VNICTP přinesl požadavek, aby Úřad stanovil vzorec pro výpočet nákladové ceny a do řešil per partes až spory o přístup do infrastruktury podle zákona 194/2017Sb. Zasedání ad hoc pracovní skupiny vnímáme spíše jako nedodržení závazku analyzovat problémy spojené s využíváním Cost reduction směrnice 61/2014Sb., nepříliš agilní "podúřad" ČTÚ, tedy Jednotné informační místo. Ze strany členů máme poměrně dobře zmapované potíže při vznikání velkoobchodního přístupu k infrastruktuře, kterou nelze vyřešit jinak nežli legislativními nástroji. O dalších aktivitách vás budeme informovat.

PPS Spektrum: probíhají přípravy a diskuze o dalších aktivitách ve věcech týkajících se dalšího uvolňování kmitočtových pásem. Po rozšíření RLAN se stávají hlavními "tahouny" PPS Spektrum:

- způsob autorizace dalšího 5G C-bandu, a to v úseku 3,8 - 4,2 GHz. Zde je z pohledu menších operátorů vážný zájem o možnost regionálních přídělů kmitočtů. Tento způsob autorizace pro pevnou službu je reálný, protože zde nehrozí konflikt s kanály určenými pro mobilní telefonii (IMT-A) jako u 3,4 GHz.

- poplatky a poplatková politika Úřadu. Úřad vyjednává podporu pro fundamentální změny poplatkové politiky, která by nově "snad" měla sloužit k financování provozu samotného Úřadu a k financování úhrady ztráty z univerzální služby přístupu k sítím elektronických komunikací. Jsme na začátku, ale mohlo by to znamenat skryté zavedení sektorové daně, která by přispívala k financování rozvojových (čti dotačních) projektů na venkově. Podobný model mají zavedený v Polsku. Celá situace ještě není na stole, ale vzniká nám nové klíčové téma. Univerzální služba má příliš mnoho modelů financování, v některých scénářích může jít o obratový "příspěvek" od každého podnikatele. Přitom je třeba vyřešit:

  • v mobilní službě (včetně 5G NR) v pásmech nad 24 GHz s tím, že bude zahrnut také model vydávání individuálních oprávnění k využívání rádiových kmitočtů bez omezení počtu práv (tj. vydávání oprávnění mimo příděly rádiových kmitočtů),
  • pevnými spoji s šířkami rádiových kanálů nad 60 MHz a dále (námi akcelerované téma, pevné spoje až do 224 MHz)
  • družicovými modulačními spoji v pásmu 2 GHz (CGC) a 28 GHz (systémy s vícenásobným přístupem ke spektru).

- Rozšíření horní části kmitočtového pásma 6 GHz pro přístupové sítě. Bod 1.2 agendy konference WRC-23 se zabývá studiem podmínek pro zpřístupnění pásma 6425-7125 MHz pro přístupové sítě IMT, včetně 4G a 5G, v regionu zahrnujícím i Evropu. Pracovní skupina bude hledat možnosti sdílení tohoto pásma s ostatními službami, například pevnými MW spoji.

Legislativa: změny v ZEK, které zavádějí některá klíčová opatření k usnadnění výstavby (popisované v předchozím newsletterech) a transpoziční změny ZEKu nám vrátil Senát zpátky do Sněmovny. Respektive vrátil celý zákon s pozměňovacími návrhy, které se netýkají žádné klíčové změny v pro nás důležitých ustanoveních a paragrafech. Sněmovna musí ještě v září Senátní veto přijmout nebo přehlasovat. Protože jde o transpoziční (povinnou) novelu, jsme si jistí, že se ZEK na program jednání v září dostane (jak mi 27.8. potvrdil poslanec Vojtěch Munzar).

Celé léto se nese ve znamení přípravy na vyjednávání k plánovaných opatřením týkajících se regulace dodavatelů do telekomunikační infrastruktury (5G sítí) na základě důvěryhodnosti dodavatele. Toto téma se nás niterně dotýká, nejen kvůli vlivu na cenu mobilních služeb a VO přístup, ale také kvůli schopnostem inovovat naše technologie používané pro transportní trasy (okruhy), jádra sítí a CORE.

Dotační podpora

PS Dotace prázdninách pracuje spíše jako konzultační orgán pro MPO, který ze zamýšleného OP TAK a IROP prozatím přichází pouze s Avizem výzvy připojení socioekonomických partnerů, jak jsme uvedli v části Nedotační podpora. Notifikace backhaulu prozatím vázne, DG Regio a DG Connect nedávají zpětnou vazbu a podle prvních reakcí úředníci nerozumí tomu, proč mají podporovat výzvy pouze pro přípojné sítě, pokud jsou dostupné prostředky pro přípojné sítě i přípojky. V Bruselu mají jiné vnímání světa nežli v rurálních oblastech ČR... MPO si je jisté, že nakonec k notifikaci dojde.

Jedna důležitá výzva je však dostupná - ICT A SDÍLENÉ SLUŽBY - V. výzva - Digitální podnik, v rámci implementace Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014-2020, která je zaměřena na podporu zvyšování digitální úrovně malých a středních podniků působících na českých trzích. Tato výzva se bude opakovat a já jsem přesvědčený, že je z ní možné financovat velké množství činností. Uznatelné položky jsou pro HW i SW, více najdete v textu Výzvy.

Příklady:

Hardware: ICT/IT systémy, vnitropodnikové sítě – především servery, stacionární a přenosné personální počítače, tablety, chytré telefony, aktivní a pasivní prvky sítě LAN, switche, firewally a routery umožňující komunikovat pomocí Ethernetového portu s rychlost alespoň 1 Gb/s, přístupové body, analyzátory síťového provozu, optické i metalické kabely, prvky FTTH, měřící technika pro sítě LAN, optické svářečky, firemní datová uložiště NAS a jejich příslušenství – HDD a SSD, racky, chráničky a ostatní nezbytný instalační hardware pro vybudování a provoz podnikové sítě, systémů pro zálohu napájení IT infrastruktury;

Software: Náklady na základní software, který slouží či umožňuje plnění základních funkcí ve firmě a není poskytován v rámci cloudových služeb, které poskytuje dodavatel na bázi předplatného (fyzická licence). Jedná se konkrétně o kancelářské aplikace, operační systém pro Workstation, který není OEM.

Kolektivní správa

Kolektivní správa postupně dostává nové návrhy ceníků od autorských svazů. Najdete je po přihlášení do intranetu, případně Vám je zašle/zaslala tajemnice e-mailem.

PPS Přetáčení reklam při Sekci IT a telekomunikací. Tato skupina byla znovuaktivovaná z popudu členských firem. TV Prima obnovila požadavky na zamezení přetáčení reklam v režimu odloženého vysílání.

dovolte, abych nastínil, co bychom si měli v užším kruhu k tématu přetáčení reklam vyjasnit ještě před jednáním s Primou.

Blesková retrospektiva: v minulém kole jednání v rámci PPS PR jsem pojmenovali, jak by mělo vypadat IPTV vysílání, ve kterém již není možné libovolně se přesouvat v čase. Návrhy se "přiznaně" inspirovalo Nangu a jejich dcera Tivio je výsledkem.

Prima slovy pana Kubáta opakovaně potvrdila, že se jim řešení Tivio, případně "něco jako Tivio" líbí a vidí v takových návrzích prostor pro jednání.

Naše cíle jsou zřejmé. Současná situace nám vyhovuje, ale Prima a následně ostatní mediální domy, ti se na možnost přeskakování obchodních sdělení stále více zaměřují. Přitom mají možnost použít silové řešení. Výsledkem by byla neustále narůstající cena za možnost nelineárního vysílání, případně snaha domluvit si na "lepší" ceně pro preferované platformy. Je proto v našem zájmu řešení hledat a přesvědčit nejprve Primu, že se jim spolupráce s našimi členskými IPTV platformami vyplatí.

Mám indikace z různých platforem, že wrapper jako takový vítají, ale obávají se předávat metadata o uživatelích. Na druhou stranu - Tivio tvrdí, že jejich hlavní přínos není v dodávce technického řešení, ale ve schopnosti obchodovat reklamní časy a monetizovat tak výhody reklamního trhu "odloženého" vysílání.

Konzultoval jsem celou věc s AK Velíšek a Podpěra, tedy s Mgr. Zahradníčkem. Cítím potřebu vyhodnotit si v právní analýze naše možnosti a pojmenovat rizika ke sledování:

A) Máme vůbec možnost zasahovat do skladby programu v režimu převzatého rozhlasového a televizního vysílání?

- v odloženém vysílání bychom s wrapperem "odsekli" část s obchodním sdělením. Tím bychom zasáhli do programové skladby. Wrapper od Tivio dokáže dokonce přeskakovat intra pořadů, podobně jako Netflix.

B) Vidíme riziko dalšího výběru poplatků od autorských svazů, kdybychom do vysílání zasahovali. Pokud by se nás měli čekat ve smyslu statusu u RRTV negativní změny při výběru poplatků, je třeba situaci znát předem.

Řady členů posílila společnost Telly, ex DigiTV.

Výstavba NGA

Technika a pilotní projekty: v rámci PPS Spektrum jsme se zavázali přinést pilotní projekt pro fixní instalaci (připojení domácností) v pevné službě v pásmu 26 GHz. Máme zabezpečené rádiovou přístupovou technologie, ale k našemu překvapení nejsou dostupné SA Core pro 5G sítě, ačkoliv je výrobci inzerují jako hotové produkty. Máme však na podzim přísliby, které mohou celou věc posunout. Velmi nepříjemný fakt, že i pro CPE ve 26 GHz nejsou dostupné, ačkoliv nám dostupnost na jaře 2021 slíbily různí dodavatelé. Ve věci spolupracujeme s ČVUT.
Na podzim se má dostupnost změnit a pilotní projekty budeme schopní realizovat. Bez ověřovacího provozu s experimentálními kmitočty bude velmi obtížné prolobovat otevření pásma pro profesionální provoz.

Pilotní projekty jsou naplánované v Praze, Mostě, Heřmanově Městci. Projekt pilotních projektů provádíme s VANCO.

Norma doplňující 60 GHz technologie: ETSI vydalo novou normu, která doplňuje požadavky pro využívání zařízení 57 - 71 GHz. V současném seznamu harmonizovaných norem pro pásmo 60 GHz chyběla norma, podle které mohou výrobci certifikovat WiGig zařízení pro venkovní provoz a zároveň scope obsahující celou šíři přídělu. Nová norma ETSI EN 303 722 Širokopásmové systémy přenosu dat (WDTS) pro rádiová zařízení pevné sítě pracující v pásmu 57 GHz až 71 GHz tedy zahlazuje pro výrobce složitou situaci, kdy museli zařízení certifikovat Notifikovanou osobou pomocí příbuzné normy (například 302 567). Výrobci náhradní postup podle Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/53/EU nepoužívají - je složitý a ve státech ETSI nebývá doložení dodatečné certifikace vyžadováno. Co však vysloveně vadí zástupcům průmyslu je zbytečné "uzamčení" zařízení pouze v rozsahu 57 - 66 GHz. Norma, kterou připravil v rekordním čase CEPT skupina SE19, bude vložena do českého Všeobecného oprávnění ihned po svém oficiálním vydání po plenární schůzi tento podzim. Není to však podmínkou, jakmile začne v ETSI soustavě platit, je přímo aplikovatelná ihned i na území ČR.

EU regulace a velkoobchodní přístup

EU regulace:

7.7.2021 Evropský parlament schválil novou verzi Connecting Europe Facility programu.https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20210701IPR07504/EU30-billion-for-infrastructure-projects-connecting-eu-regions

23.7.2021 Evropská komise vydala změnu pravidel GBER, umožňující zjednodušení procesu státní pomoci. Hlavní zjednodušení spočívá ve
zrušení povinnosti notifikace Komisi v určitých případech.Z pohledu ochrany investic je nové znění Blokové výjimky velmi podobné předchozí verzi. Na ochraně investic a mapování 0-30Mbps, 30 - 100 Mbps a ochraně investic u již připojených míst se nic nemění. Česká republika zachování současných parametrů podporovala. Nově se objevili vauchery pro podporu přímo domácností (návrh vypracovaný s naší podporou právě Českou republikou) a vyšši limity ochrany pro školy a jiné veřejné budovy (socioekonomičtí partneři).

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_21_3804https://ec.europa.eu/competition-policy/state-aid/legislation/regulations_en

Evropská komise požádala řadu států EU spolu s ČR o informaci, jak jsou v rámci Digital Single Market uplatňována pravidla ohledně
copyrightu (Directive 2019/790/EU) https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/news/copyright-commission-calls-member-states-comply-eu-rules-copyright-digital-single-market

10.9.2021 od 8:30 ČTÚ pořádá workshop, který bude zaměřen na návrh legislativního textu vyhlášky, kterou se stanoví technické a organizační podmínky pro realizaci přenositelnosti čísel mezi
podnikateli, včetně souvisejících postupů a lhůt, zásady pro účtování ceny v souvislosti s přenositelností čísel, technické a organizační podmínky pro realizaci změny poskytovatele služby přístupu k internetu
mezi podnikateli a podrobnosti pro přenesení čísla a změny poskytovatele přístupu k internetu za využití vzdáleného přístupu (vyhláška o přenositelnosti čísel a o změně poskytovatele služby přístupu k internetu).
Pro online připojení je možno žádat o pozvánku na mail sobisekp@ctu.cz do pondělí 6. 9. 2021.

Návrh vyhlášky vycházející z nově zaváděného §34a ZEK, který zavádí povinnost přenést službu nezaloženou na čísle (podobně jako u služeb založených na čísle) v případě využívání infrastruktury, která to umožňuje.

V lidské řeči to znamená, že pokud si zákazník vyžádá, musíte koordinovat přenos jeho služby k / od jiného operátora s cizím podnikatelem a tento přenos provést prostřednictvím Společné technického řešení (STŘ), které bude provozovat Hospodářská komora. Jedině v případě, že se dohodnete jinak, nemusíte STŘ použít. Worskhop na toto téma je v pátek 10. 9. 2021 od 8.30 hod a je dostupný pro každého i elektronicky formou videokonference.

Netmetr a jeho náhrada: Jak jsme již informovali, Český telekomunikační úřad připravuje televizní kampaň poučující spotřebitele, jak mají ověřovat kvalitu - parametry svých domácích linek. V kontrolních měřeních jsme ověřili, že stávající nástroj Netmetr, který Úřad doporučuje používat ve své brožuře pro spotřebitele, neměří přípojky s odpovídající přesností. Výsledek s měřením najdete ve článku na Lupa.cz. Úřad Netmetr zahodil a přepracovává měření s pomocí jiného nástroje, který ale vzniknul v rámci stejné evropské spolupráce - projekt MoQoS. Úřad tvrdí, že jsou nevýhody Netmetru v české aplikaci Nettestu odstraněné a ladí jej pro aktuální verze populárních webových prohlížečů. Zároveň slíbili disclaimer, který upozorní na možná úskalí měření na rychlých linkách přímo spotřebitele.

Workshop ČTÚ k návrhu postupu při přezkumu dílčí služby přiměřeného přístupu k internetu v rámci Univerzální služby je v Monitorovací zprávě anoncovaný na 15. září. Velmi důležité téma! Jak jsem již zmiňoval v odstavci k poplatkům a jejich výši, Úřad zamýšlí změnit svoje financování. Jeho provoz, včetně úhrad prokazatelné ztráty za univerzální služby, by tak byl hrazený přímo z vybraných poplatků a sankcí. Další poplatky by mohly pokrývat / dokrývat náklady na úhradu ztráty za stavbu sítí v bílých oblastech. Pro asociaci veledůležité téma. Materiály připomínkového řízení najdete v tomto odkazu, prosím o uplatnění připomínek do 10.9. na adresu jakub.rejzek@vnictp.cz

Ostatní aktivity VNICTP

VNICTP je tradičním gestorem programu konference Kam kráčí telekomunikační sítě v Plzni. Program konference se podrobně zabývá některými zde zmiňovanými tématy a jde o důležitou příležitost k pravidelnému setkávání podnikatelského sektoru. Velmi se těšíme, možnosti se potkávat byly v době pandemie velmi omezené. Na shledanou v Plzni, 23. září.

Na závěr s velikou radostí děkuji všem, kteří se rozhodli přispět svojí pomocí při obnově provozu sítí na Jižní Moravě, poškozených při řádění tornáda. Pomoc byla široká a okamžitá. Speciální díky patří všem, kteří přímo vypravili auta s techniky a výbavou. Jsme hrdí na vzájemnost, která v naší komunitě existuje a která se ukázala již dříve.

Zvláštní díky patří panu Čechovi z Netconnect Hodonín, který kromě obnovy své sítě s Vaší vydatnou pomocí také zorganizoval sbírku zařízení, které distribuovali poškozených rodinám. Internet a spojení se světem bylo při práci na obnově domovů velmi důležité.

S přáním mnoha úspěchů

za celý team VNICTP z.s.

Jakub Rejzek, předseda prezidia VNICTP z.s.

Zbytek článku je pouze pro členy. Už jste členem? Přihlásit se

Novinky z ICT ve vašem dosahu.
Staňte se členem a nic vám neunikne!

Budete mít přístup k veškerému obsahu na této stránce.

Staňte se členem Členství je možné kdykoliv zrušit.