Přehled činnosti VNICTP za měsíc březen 2021

Interní dokument VNICTP pro členy asociace.

Nedotační podpora

Jakub Rejzek

VNICTP z.s. při procesu schvalování novely Zákona o elektronických komunikacích 127/2005Sb., vyvolanou transpozicí Evropského kodexu elektronických komunikací, uplatňuje prostřednictvím podporujících poslanců pozměňovací návrhy.

1. univerzální věcné břemeno pro státní pozemky, tedy pozemky patřící státu. Cenu může stanovit pouze znalec. Plníme tak závazek pracovní skupiny. Břemena krajů řešíme s kraji, kde využíváme ustanovení Zákona o oceňování majetku a příslušnou vyhlášku. Hospodářský výbor souhlasil s návrhem a posunul jej do dalšího čtení. Přínosy pro odůvodnění jsou formulovány zde.

2. Zvláštní užívání komunikací bez souhlasu vlastníka. Neprošlo Hospodářským výborem.

3. Možnost ukládání SEK podél pozemních komunikací. Změna zákona o elektronických komunikacích. Prošlo HV do druhého čtení. Zásadní PN, který umožní pokládat sítě podél komunikací i tam, kde to dnes lze pouze ve zvláštních případech.

4. Zrušení záměru zveřejnění databáze licencovaných spojů. HV návrh nepřijal. Prosazujeme návrh, kde by měl být zveřejněný pouze takový spoj, u kterého bylo zřízeno ochranné pásmo.

5. Nákladová orientace v případě přenosu služby nezaložené na čísle - internetové služby. HV nepřijal, ale bude načteno ve 2. čtení s novým textem, ke kterému nebude mít MPO výhrady.

6. Změna textu nově zaváděného §113, který měl přinést ČTÚ možnost vstupu na nemovitosti také při provádění úkonů předcházejících kontrolní činnosti. Zásadní změny, nově se týká pouze kritické infrastruktury a vstup se musí ohlašovat. Prošlo se souhlasem HV do druhého čtení.

7. Sankce. Zavádíme nižší sankce pro přestupky týkající se například reportační povinnosti. Za malicherná pochybení nově nebude moci Úřad ukládat pokuty do 5 milionů korun. Vysoké sankce bez relevance k pochybení jsou významnou bariérou pro malé a střední podniky.

PPS Spektrum:

Nový text Všeobecného oprávnění VO-R/12 pro provoz RLAN.

Všeobecné oprávnění nově připojuje pásmo 5,2 a 5,8 GHz. Máme k dispozici nové kmitočty, u kterých jsou však třeba zcela nové certifikace pro zařízení. Informace k nutnosti certifikace u aktuálních zařízení na trhu přineseme v dalším měsíci. Využití pásem má další netechnické podmínky. Otevření pásem RLAN je velkým úspěchem dlouhodobé práce členů PPS. Je třeba ocenit práci některých konkrétních zaměstnanců ČTÚ a jejich osobní nasazení.

XI. jednání PPS Spektrum, web-meeting, 26. 3. 2021. V přípravě na jednání PPS Spektrum jsme provedli prezentaci technologií do pásma 26 GHz. Úspěchem je založení samostatné podskupiny.

ČTÚ uvolnil metodiku měření sítí pro operátory a odbornou veřejnost. Metodiku jsme porovnali s minulou schválenou metodikou (uvedenou v souvislosti s Nařízením 2120/2015 Net neutrality). Pro účely odborné veřejnosti je vyhovující. Zároveň požadujeme po ČTÚ vypracování příručky pro laickou veřejnost - spotřebitele. O2 CZ má docela hezkého elektronického průvodce. Návrh příručky ze strany ČTÚ je v odkaze zde, společně s našimi připomínkami. Samostatné připomínky k Netmetru nejsou uvedeny, ale komunikujeme je samostatně a příslušné oddělení o problému ví.

Dotační podpora

Martin Dvořák, Jakub Rejzek:

Hlavní činností PS Dotační podpora byla práce na Národním plánu obnovy a na připomínkách v této věci - v předpřipomínkovacím období v únoru - březnu, dále v připomínkovém řízení ostrého meziresortního řízení.

Stručný přehled hlavních komponent relevantních pro kyberbezpečnost a digitalizaci:

1.1 Digitální služby občanům a firmám (MV)

Změna: Alokace po prioritizaci k 9. 4. 2021: 2,955 mld. Kč.

Reformy:

Digitální služby pro koncové uživatele

Rozvoj otevřených dat a veřejného datového fondu

Zajištění podmínek pro kvalitní správu datového fondu a zajištění řízeného přístupu k datům

eHealth – nepatrně rozšířeny cíle, Kyberbezpečnost zmíněna jen pro nemocnice v Praze.

Digitální služby v resortu justice

1.2 Digitální systémy veřejné správy (MV)

Změna: Alokace po prioritizaci k 9. 4. 2021: 7,133 mld. Kč (z 9,5 mld. Kč).

Vytvořit efektivní prostředí pro digitalizaci agend vykonávaných veřejnou správou – ne jen státem jako v předchozí verzi.

Budování a rozvoj agendových informačních systémů

Budování a rozvoj základních registrů a zázemí pro eGovernment.

Kybernetická bezpečnost - Investice do oblasti kybernetické bezpečnosti je zaměřena především na centrální orgány státní správy v resortu Ministerstva zdravotnictví a na poskytovatele zdravotních služeb ve smyslu zákona č. 372/2011 Sb., působící na území hl. m. Prahy

Kompetenční centra pro podporu eGovernmentu a elektronizace zdravotnictví

Budování a rozvoj systémů podporujících elektronizaci zdravotnictví

Vytvoření předpokladů pro digitální justici

1.3 Digitální vysokorychlostní sítě (MPO)

Alokace po prioritizaci k 9. 4. 2021 5,9 mld. Kč

Zlepšení prostředí pro budování sítí elektronických komunikací

Podpora rozvoje ekosystému sítí 5G a dalšího rozvoje těchto sítí

Vybudování vysokokapacitního připojení

Dokrytí 5G koridorů a podpora rozvoje 5G

U investice Vybudování vysokokapacitního připojení se budou vyhlašovat tyto výzvy ihned po schválení finální podoby NPO:

Podpora budování přístupových sítí v bílých adresních místech, kde je veřejnou konzultací (dále "VK") ověřeno, že je podnikatelé v elektronických komunikacích (dále "operátoři") nepokryjí do 3 let na tržním principu. Výzva, včetně vymezení způsobilých výdajů, modelu hodnocení a kritérií pro výběr a hodnocení projektů, pravidel pro žadatele a příjemce, pokynů pro velkoobchodní nabídku a další přílohy v základu vycházející z Výzvy IV Vysokorychlostní internet Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (dále “OP PIK”). Podmínky se budou lišit pouze v zahrnutí všech adresních míst (bez rozlišení na obytná a jiná) jako způsobilých výdajů. Další odlišnost bude spočívat již v podpoře sítí VHCN, zvláště pak pro socio-ekonomické aktéry o propustnosti 1Gb/s. Podmínky výzvy budou v souladu s čl. 52 GBER. Míra spolufinancování z RRF bude 75 %, zbývající část půjde ze soukromých zdrojů operátorů. Realizace těchto projektů se předpokládá do konce roku 2025.

Podpora přípojných sítí (backhaul) pro připojení obcí a jejich místních částí.

Podporu zřizovatelům na čerpání služeb využívajících VHCN sítě, například formou koupi dlouhodobého práva užívání optického vlákna (IRU). Toto bude představovat opatření na straně poptávky stimulující soukromé investice operátorů do budování potřebné konektivity. Realizace části těchto projektů se předpokládá do poloviny roku 2023, zbývající část do konce prvního čtvrtletí 2026.

1.4 Digitální ekonomika a společnost, inovativní start-upy a nové technologie (MPO)

Alokace po prioritizaci k 9. 4. 2021: 5,71 mld. Kč (z 6 350 mld. Kč).

1.6 Zrychlení a digitalizace stavebního řízení (MMR)

Alokace po prioritizaci k 9. 4. 2021:1,750 mld. Kč

Zavedení rekodifikace stavebního práva do praxe

Vytvoření „Agendového informačního systému“ (AIS)

Rozvoj a využití datového fondu veřejné správy v územním plánování

Plné využití přínosů digitalizace stavebního řízení

3.1. Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace
Alokace po prioritizaci, verze k 9. 4. 2021: 4,857 mld. Kč

Reforma kurikula a její implementace - Implementace revidovaného kurikula a smysluplné zapojování digitálních technologií do výuky.

Implementace DigCompEdu - Do 4. Q. 2021 bude vytvořen dotační program a bude vyhlášena výzva pro instituce na krajské úrovni k předložení projektu zajišťující podporu a vzdělávání určitého počtu škol na území konkrétního kraje.

Fond mobilních digitálních zařízení pro znevýhodněné žáky a digitalizace škol - Prevence digitální propasti a zvýšení úrovně digitalizace škol.

Kolektivní správa

Tereza Rychtaříková, Zuzana Hospodárová

PS Kolektivní správa v koordinačním meetingu prověřila změny v FTV Prima a CME, v souvislosti s PPS Přetáčení reklam. Aktivity na pozadí indikují obnovení diskuze v neoficiálním gardu po personálních změnách na Primě. Závěr PS Kolektivní správa je vyčkat kroků protistranu a zkoumat technickou způsobilost jejich návrhu.

Výstavba NGA
EU regulace a velkoobchodní přístup

Martin Dvořák, Jakub Rejzek:

4.3.2021 Evropská komise přijala legislativní návrh Evropského
partnerství směrem k 6G https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/blogposts/europe-moves-tow...
9.3.2021 Evropská komise prezentovala svou vizi pro Evropskou digitální transformaci do roku 2030.
12.3.2021 Evropský parlament a Rada dosáhly dohody nad návrhem Connecting Europe Facility (CEF) ve výši €33.7 miliard.
26.3.2021 EU státy se shodly na společném Connectivity Toolboxu sloužícího jako vodítka pro usnadnění výstavby.

Ostatní aktivity VNICTP

Pořádáme prezentaci systémů v pásmu 26 GHz. Webinář se uskuteční online na google meet platformě ve čtvrtek 22. dubna 2021 od 15h. Přednášejícím je Jakub Rejzek.

Čeká Vás prezentace technologických možností a studií proveditelnosti pro systémy mm pásmech 5G sítí v pásmu 26 GHz. Další rozšíření možností podnikání pro regionální operátory. Kam dál po WiFi?

- o co usilujeme v PS Spektrum při ČTÚ
- jaké jsou možnosti autorizace spektra

Jak se na webinář přihlásit? Zaevidujte se do prezenční listiny zde

Informace k videohovoru:

Prezentace systémů v pásmu 26 GHz prostřednictvím videokonference pro členy VNICTP
Čtvrtek, 22. dubna · 15:00–16:00
Informace pro připojení ke Google Meet
Odkaz na videohovor: https://meet.google.com/ioo-gapj-qmm
Nebo vytočte: ‪(CZ) +420 234 610 993‬ PIN: ‪978 280 818‬#
Další telefonní čísla: https://tel.meet/ioo-gapj-qmm?pin=8134498315056

Za celý team VNICTP z.s. Vám přejeme mnoho úspěchů a dobrý antivirus!

Jakub Rejzek, prezident spolku

Zbytek článku je pouze pro členy. Už jste členem? Přihlásit se

Novinky z ICT ve vašem dosahu.
Staňte se členem a nic vám neunikne!

Budete mít přístup k veškerému obsahu na této stránce.

Staňte se členem Členství je možné kdykoliv zrušit.