Přehled činnosti VNICTP za měsíc leden 2020, interní dokument VNICTP z.s.

Nedotační podpora

Jakub Rejzek, Martin Dvořák

PPS Spektrum:

15. ledna došlo k uvolnění kmitočtového pásma 60 GHz, a to ve Všeobecném oprávnění VO_R_12 a VO_R_10. Principiálně jde o spuštění dvou pásem, a to MGWS pásma (varianta RLAN pro milimetrové kmitočty) a pásma pro pevnou službu bod - bod.

Protože sdílení dvou služeb je celkem unikátní projekt, ČTÚ požaduje ve společném úseku 57 - 66 GHz registraci zařízení. Ve zbylé části pásma, 66 - 71 GHz, není žádná registrace požadovaná.

VNICTP z.s. poskytnul trhu expertní znalosti, a uvolnil tabulku usnadňující orientaci v požadavcích, kladených na zařízení v tomto pásmu. Ta vznikla po intenzivní komunikaci s výrobci a distributorským sektorem.

Ve Všeobecném oprávnění VO_R_10 došlo pouze k technikálnímu updatu možností využívat zařízení v úseku 57 - 64 GHz kmitočty bez registrace, ovšem zařízení musí splňovat požadavky pro SRD zařízení. Radiová část musí být certifikovaná podle normy ETSI EN 305 550.

Pokud si nejste jistí možností nasazení nějakého zařízení do pásma, kontaktujte nás. Jsme Vám k dispozici.

ČTÚ nevyhovělo některým našim připomínkám, které jsme uplatnili v připomínkovém řízení a přimo oslovením Rady. Proto jsme požádali Úřad o zápis z jednání, ve kterém došlo ke stanovení podmínek. Úřad sám připouští možnost po třech měsících regulatorní požadavky změnit, například odstranění požadavků na registraci MAC adres/seriových čísel. Náš finální cíl je odstranění nutnosti registrovat CPE jednotky, protože ochrana pevných spojů je nevyžaduje.

Na zasedání PPS Spektrum došlo k podtržení potřeby zrychlit práci na agendě, kterou si PPS Spektrum vytyčil. ČTÚ proto urychleně vypracuje návrh změny Všeobecného oprávnění VO_R_14 pro 10,5 GHz. Změna spočívá v rozšíření použitelné šíře pásma na 56 MHz.

Stavební zákon:

VNICTP odeslal připomínky k návrhu stavebního zákona. Připomínky se týkají především výstavby SEK, připomínky mimo náš obor jsme neuplatňovali. Celkově se sešlo několik tisíc závažných připomínek, a to v celém spektru připomínkových míst. Některé naše věcné obavy jsou natolik závažné, že se jim musíme intenzivně věnovat pro ochranu našich zájmů ve výstavbě.

BCO:

Na základě podnětu VNICTP z.s. bylo založeno oddělení BCO při MPO.
Broadband Competence Office Česká republika je částečně financováno z EU, a ve zkratce jde o projekt Krajských koordinátorů výstavby. Více podrobností najdete v extranetu.Od roku 2016 navrhujeme vytvoření poradenského instutu krajských koordinátorů výstavby vysokorychlostních sítí elektronických komunikací, nejprve ve spolupráci se Středočeským krajem a dalšími instututy (spolky municipalit).

V září 2018 Výbor nezávislého ICT průmyslu z.s. inicioval jednání o zřízení institutu krajských při Ministerstvi průmyslu a obchodu, s tehdejší ředitelkou Středočeského inovačního centra paní Rut Bízkovou. Iniciační dokument je v příloze.

Od září 2019 běží pilotní projekt BCO (Broadband Competence Office), který umožní pro cíle projektu Krajských koordinátorů čerpat prostředky z evropských fondů, které umožní financovat náklady spojené s provozem kanceláře krajských koordinátorů.

Cílem VNICTP je vytvoření databáze projektů, které umožní operátorům co nejvíce koordinovat výstavbu sítí elektronických komunikací v obcích a v území krajů.

Členem řídícího výboru byl jmenován Jakub Rejzek. Podklady a jmenovací dekret najdete na extranetu zde.

Dotační podpora

Martin Dvořák, Jakub Rejzek

MPO dnem 17. ledna 2020 otevřelo veřejnou konzultaci k navrženým intervenčním oblastem, ve kterých bude možné realizovat výstavbu vysokorychlostních sítí přístupu k internetu s podporou z veřejných zdrojů v rámci připravovaného dalšího kola Výzvy „Vysokorychlostní internet“.
Subjekty, které chtějí podat své připomínky a podněty tak mohou učinit prostřednictvím této webové aplikace na adrese http://www.verejnakonzultace.cz/
Veřejná konzultace bude otevřena do 17. února 2020.

Jedná se o 42 Intervenčních oblastí se zhruba 200 tis. adresných míst. Jde tedy o více nežli 2 x větší výzvu, nežli byla ta poslední. Alokace
je 1,5 miliardy korun. Výzva je vyhlášena v kohezním období do roku 2020, takže realizaci projektů je málo času. K ukončení a fakturaci
musí dojít do konce roku 2022. MPO připouští použití i bezdrátových technologií, včetně technologií do pásma 60 GHz.

Prosím členy, kteří mají zájem o podávání dotačních projektů, aby nepodceňovali přípravu. Není možné vyhovět projektům, které nemají v pořádku mandatorní požadavky. Drtivá většina projektů tak byla zamítnutá, téměř všechny dostal CETIN a.s. Původní objem dotačních prostředků z podaných prostředků vysoce překračoval miliardu korun, CETIN obdrží 338 milionů korun.

Dotace backhaul
Dne 16.1. proběhla pracovní skupina mapování, průběžné závěry ohledně dotací do backhaulu:
- Bílé místo je takové, kde není optická konektivita. Pro tyto oblasti bude připravována notifikace a proběhne také veřejné konzultace v
průběhu března.

- Žluté oblasti budou podrobeny dalšímu zkoumání a případně zahrnuty do notifikace až po dalším projednání se sektorem.
- Sběr dat bude pokračovat prostřednictvím ČTÚ, poprvé za celorok 2020.

- Konkrétní seznam obcí (zpravidla obce do 2000 obyvatel) bude definovaný ze strany MPO a bude předán ČTÚ do konce října 2020.
- Příprava formuláře, únor, březen, úplný návrh formuláře včetně návodných pokynů bude k dispozici do konce března 2020. Zde připomínky UPC/Vodafone, ze které je jasná struktura debaty. - Počátkem června proběhne workshop k celému mapování.

20.1. v Jihlavě proběhlo jednání platformy odborné veřejnosti dotační podpoře rozvoje sítí elektronických komunikací (uzavřené jednání zástupci - sektoru, SMS, MPO, ČTŮ, MMR, ÚV...).
Témata jednání:
1) Informování a debata o stavu dotačních aktivit v rámci OPPIK
2) Informování o výsledcích nejnovějších jednání s EK
3) Příprava nového programového období
4) Příprava registru investičních záměrů samospráv
V rámci jednání zazněly znepokojivé informace ohledně budování neveřejných sítí. Dotační prostředky požadují města, obce a
pravděpodobně i kraje na vybudování "chytrých řešení". Žádná analýza potřeb se neplánuje, objem prostředků není známý. Zástupci MMR
hovořili až o 5 miliardách korun.
Při detailních dotazech zástupcu průmyslu na záměry alokovat dotační prostředky jsme na jednání v Jihlavě nedostali příliš uspokojivých
odpovědí. Z tohoto důvodu je iniciováno další jednání a problematiku budeme dále sledovat. Rozhodně jsme iniciovali svolání členů Sekce IT a telekomunikací při HK ČR, který resultoval v návrh dopisu za HK ČR.

Předběžná jednání ukazují, že MMR ČR považuje věc dotační podpory za "téměř uzavřenou", a podmínky bude chtít stanovit podle požadavků municipalit.

Také proto společně s HK ČR jsme vstoupili do jednání s Krajským úřadem Moravskoslezského kraje, který pro vysvětlení svých záměrů pořádá 6.3. od 11:00 v budově KÚ seminář/konzultaci v této věci.

Kolektivní správa
Výstavba NGA
EU regulace a velkoobchodní přístup

Jakub Rejzek, Martin Dvořák

17.1. 2020 proběhlo jednání na MPO o o aktuálních aspektech v oblasti
elektronických komunikací
Podstatné body:
Akční plán 2.0 - prioritní opatření
- Zásadní snížení výše úplaty za zřizování služebností pro umístění vedení veřejné komunikační sítě na pozemcích státu a územních
samospráv
- legislativní návrh v rámci transpozice Kodexu – bezúplatné zřízení služebnosti na nemovitostech v majetku státu (novelizační bod 249 –
změna ustanovení § 104 odst. 3 ZEK)
- jednání s MF
- novela zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku (tisk 501)
Transpozice evropského Kodexu pro elektronické komunikace:
- Probíhá meziresortní připomínkové řízení - Přelom března a dubna předložení na vládu, resp. do komisí
Legislativní rady vlády

- Lhůta pro transpozici je konec roku 2020

Regulace - spolky:V Monitorovací zprávě 01/2020 nastavil ČTÚ precedent svým rozhodnutím v případu spolku z Chrudimska.
Spolky, jejichž vedlejší činností je poskytování služeb přístupu k¨internetu a aktivně hledají nové zákazníky, jsou podnikateli v
elektronických komunikacích a mají oznamovací povinnost vůči ČTÚ.

Úřad uvádí:
"ČTÚ v pravomocném rozhodnutí dospěl k závěru, že pokud jediný rozdíl mezi jednáním spolku a jednáním operátorů je, že spolek proklamuje, že
zisku dosahovat nehodlá, a současně činí vše pro to, aby počet svých zákazníků (nejen z řad svých členů) neustále rozšiřoval, přebíral
klienty konkurenci a tím své příjmy zvyšoval, jde o podnikání v oboru elektronických komunikací."
Z pohledu Úřadu se tedy může změnit praxe, a bude tedy pohlížet na spolky jako na povinné osoby ve smyslu odevzdávání dat, případně lze
dovodit dopady na povinnosti dodržovat regulační rámec ochrany spotřebitele. Rozhodnutí bude zcela jistě použito i v daňových sporech.

Z našeho pohledu tedy můžeme prohlásit agendu kolem spolků za uzavřenou.

Aukce 5G kmitočtů:

VNICTP z.s. zaslal v lednu dva dopisy týkající se aukce 5G kmitočtů. MPO a ČTÚ. Naše nespokojenost s plánovanými zásadami aukce 5G kmitočtů byla vyjádřena v těchto dvou dopisech. Ačkoliv jsme v připomínkových řízení naše připomínky podávali průběžně, v důsledku jsme vyhodnotili nastavené podmínky aukce pro naše členy přibližně totožné s těmi, které byly nastavené v aukci 4G.

Spor kolem nastavení podmínek aukce vedl k situaci, ve které se rozhodnul předseda Rady ČTÚ rezignovat, respektive byl Vládou ČR odvolán. Nová předsedkyně Rady ČTÚ paní Hana Továrková svolala na 5.2. workshop k aukci. Ze zápisu vyplývá, že Úřad pod novým vedením bude aukci znovu zkoumat. Zde najdete odpověď na dopis od předsedkyně Továrkové.

Zásah do trhu "Zelených" linek. VNICTP zaslal podnět k šetření ČTÚ, týkající se linek s předčíslím 800.

Novela 289/2005Sb. Zákon o vojenském zpravodajství

Aktivuje se pnutí kolem návrhu Zákona o vojenském zpravodajství, tedy novele zavádějící celou řadu nových povinností pro sektor elektronických komunikací. Návrh zákona je v eKlepu, kde jej zkoumá Legislativní Rada Vlády. Jakmile jej dostane Vláda na stůl, budeme znát finální znění a provedeme jeho nutnou analýzu z pohledu ochrany sítí poskytovatelů před takovým zásahem, který by ohrožoval kvalitu a integritu poskytovaných služeb.

Novela ZEK, 127/2005Sb.

Krátký abstrakt připomínek k návrhu transpoziční novely Zákona o elektronických komunikacích najdete na extranetu. Jedno je jisté, další novela našeho střechového zákona se pozdrží, předpokládáme úpravu návrhu zákona a nové mezirezortní řízení.

Stejně znovu upozorňujeme na běžící legislavanční lhůtu k minulé novele Zákona 127/2005 Sb. , zejména úpravu §63. Také v této věci nás neváhejte kontaktovat.

Ostatní aktivity VNICTP

Jsme rádi, že se nám rozšiřuje členská základna. V lednu jsem hlasováním per rollam přijali čtyři nové členy, další přihlášky jsou připravené k hlasování. Nové přihlášky vnímáme jako ocenění práce asociace. Děkujeme Vám za podporu.

Děkujeme Vám za Vaši důvěru a za Vaše podněty a reakce. Přejeme Vám hodně úspěchů ve Vašem podnikání.

Za VNICTP z.s. Jakub Rejzek, prezident spolku

Zbytek článku je pouze pro členy. Už jste členem? Přihlásit se

Novinky z ICT ve vašem dosahu.
Staňte se členem a nic vám neunikne!

Budete mít přístup k veškerému obsahu na této stránce.

Staňte se členem Členství je možné kdykoliv zrušit.