Přehled činnosti VNICTP za měsíc červenec 2019, interní dokument VNICTP z.s.

Nedotační podpora

Jakub Rejzek, Martin Dvořák

Spektrum: srpen byl ve znamení pásma 60 GHz a změny všeobecného oprávnění. Pro podporu otevření pásma jsme absolovovali celou řadu schůzek:

MPO, oddělení fondů vyjádřilo podporu rychlého otevření pásma pro možnost čerpání dotací s použitím tohoto pásma

ČTÚ: dopisy Radě ČTÚ, schůzka s předsedou Rady a zvláštní schůzka se sekčním šéfem Markem Ebertem.

VNICTP deklaroval připravenost podílet se finanční spoluúčastí na vytvoření registračního portálu, případně uhrazení expresních poplatků vývojářům. ČTÚ peníze připravené má, v případě nutnosti naší nabídku použije. Členové deklarují připravenost finance uvolnit.

Jaromír Novák přesunul téma 60 GHz z října na září 2019, předpokládá se rychlé vyhlášení veřejné konzultace a otevření "k Vánocům", tedy prosinec 2019. Další veřejný příslib je zde: https://www.lupa.cz/clanky/kmitocty-jaromira-novaka-regulace-velkoobchod....

Celý podzim budeme usilovně pracovat, abychom v novém roce 2020 mohli toto pásmo začít používat.

V agendě prostorové normy ČSN 73 6005 jsme opatrně pozitivně naladění. Na schůzce, námi vyvolané k tomuto tématu se generální ředitel agentury ČAS pan Veselý vyjádřil ve prospěch našeho názoru k ingerenci IPR do normy. 16.9. proběhne schůzka odborníků ve SWECO, a pokud IPR svoje požadavky nestáhne zcela, bude o normě a její aktualizaci v náš prospěch hlasovat technicko normalizační komise TNK. A ta si plné míře uvědomuje, že návrhy IPR jsou politického charakteru a v normě nemají co pohledávat.

V agendě ukládání SEK podél pozemních komunikací energetici zjevně jakýkoliv pokrok blokují. Neposkytnuli nám důvěryhodný argument, proč nemá k uvolnění pravidel docházet. Zde vyslovím svoji domněnku (Jakub Rejzek), že energetici ve zvýšené míře investují do svých vlastních sítí SEK a nemají v úmyslu podpořit kroky k usnadnění standardní výstavby. SEK energetiků totiž požívá výhod distribuční sítě.

Přípolože a s nimi spojený zákon 416/2009Sb. - i toto téma se jakkoliv nepohnulo ze svého gesčního ministerstva. Po připomínkách LRV tento zákon (jeho novelizace pro podporu výstavby) úplně zmizel z dění. Chystáme dopis na MD ke zrychlení procesu.

Dotační podpora

Martin Dvořák, Jakub Rejzek

MPO oznámilo plán nové výzvy OP PIK v tomto kohezním období pro NGA přístupové sítě.
Předpokládá se použití dat z mapování z roku 2018, proběhne jen nová veřejná konzultace a MPO ověří minulé deklarace o pokrytí oblastí - v místech, kde je deklarovaná výstavba a nepřibyla ani přípojka může MPO požadovat bližší podrobnosti k plánovanému projektu (zřejmě business plán). Pokud nebude dodáno může MPO lokalitu odbarvit na bílo. Oblasti, které jsou zabarvené neexistující infrastrukturou, můžete odbarvit sami. Je nutné tento podnět zaslat na MPO, a to nejpozději ve Veřejné konzultaci. Týká se to například oblastí, kde je hlášené pokrytí kabelovou infrastrukturou, ale ta zde prokazatelně neexistuje. Někteří naši členové toto identifikovali jako překážku pro využití dotací.

Termín: schválení na monitorovacím výboru tento podzim, spuštění přelom roku - jaro 2020

Nové informace: MPO plánuje v plné míře uznat způsobilost radiové technologie v pásmu 60 GHz i pro koncové přípojky. Otevření pásma proto i MPO tlačí na termín prosinec 2019.

Mapování backhaulu: jak jsme již informovali v předběžné konzultaci, MPO rozeslalo dotazníky pro mapování přípojných sítí (backhaul). Mapování podporujeme, potvrdí totiž pro účely dalšího Národního plánu potřebu směrovat dotační prostředky v předpokládané výši (předběžně) 8 - 9 miliard korun po roce 2020. Prosíme naše členy o odevzdání vyplněných dotazníků.

Další dotazníkové šetření najdete zde:

https://www.surveymonkey.com/r/6G23BYJ

I tato data poslouží pro tvorbu nového Národního plánu rozvoje sítí další generace. Cílem průzkumu je získat relevantní/reálné údaje o vybraných částech trhu elektronických komunikací které nejsou součástí dosud prováděných pravidelných analýz. Výsledky průzkumu budou sloužit jako jeden z podkladů pro přípravu nového Národního plánu rozvoje vysokokapacitních sítí (2020+).

Kolektivní správa

Kateřina Dlouhá, Tereza Rychtáříková

V průběhu srpna t.r. došlo po více než dvouletém úsilí a intenzivních vyjednáváních k uzavření dohody o sazbách za přenos vysílání mezi Hospodářskou komorou ČR a kolektivními správci OSA a DILIA. Dohoda se bude týkat všech autorských svazů. Skupině děkujeme za dobrou práci.

Dohoda s OSA obsahuje následující sazby autorské odměny za přenos vysílání:

o pro rok 2019: 5,35 Kč + DPH za 1 přípojku/měsíc;

o pro rok 2020: 5,35 Kč + inflace zveřejněná ČSÚ pro rok 2019 + DPH za 1 přípojku/měsíc;

o od r. 2021 do r. 2023 bude základní sazba odměny navyšována každoročně o míru inflace roku předcházejícího.

V rámci licence k přenosu vysílání (a tedy v ceně výše uvedené) poskytuje OSA dále bezúplatnou licenci k následujícím užitím děl:

o způsobem zpětného zhlédnutí maximálně po dobu 14 dnů ode dne přenosu vysílání;

o Licence se netýká videoknihoven s nevysílaným obsahem – ty budou licencovány zvláštní smlouvu na VOD;

o Licence se nevztahuje na služby provozované jiným subjektem než provozovatelem lineárního přenosu vysílání (tj. provozovatelem převzatého vysílání)

Dohoda mezi Hospodářskou komorou a OSA předpokládá, že každý uživatel uzavře s OSA samostatnou licenční smlouvu. S uživateli, kteří nemají uzavřenu s OSA licenční smlouvu pro r. 2019, uzavře OSA dohodu o narovnání – autorská odměna bude ve výši 5,35 Kč + DPH za 1 přípojku/měsíc.

Dohoda s DILIA*) obsahuje následující sazby autorské odměny za přenos vysílání:

o pro rok 2019: 1,71 + DPH za 1 přípojku/měsíc;

o pro rok 2020: 1,71 Kč + inflace zveřejněná ČSÚ pro rok 2019 + DPH za 1 přípojku/měsíc;

o od r. 2021 do r. 2023 bude základní sazba odměny navyšována každoročně o míru inflace roku předcházejícího.

*) dohodu s DILIA nemáme zatím k dispozici, nemůže proto podat detailnější informace. Doplníme v extranetu

Výstavba NGA
EU regulace a velkoobchodní přístup

Martin Dvořák, Jakub Rejzek

Dne 21. 8. 2019 proběhlo na MPO jednání k transpozici kodexu pro elektronické komunikace.
MPO indikovalo následující harmonogram prací:

  • během září MPO projedná na poradě vedení a následně spustí meziresort. Do spuštění meziresortu zřejmě ještě dojde k jednání s asociacemi ohledně jejich připomínek.
  • očekávaná účinnost zákona je cca polovina roku 2021 (delší legisvakanční doba)

Otevřené otázky ještě přiloženým textem zákona nepodchycené - např.sankce a spolky.
K otázce spolků MPO zaujímá opatrný přístup. Chápe tlak všech asociací na řešení situace. Momentálně studují soudní rozhodnutí na evropské úrovni v otázce neziskových/nepodnikatelů poskytovatelů, návrhy řešení zaslal VNICTP i ČAEK.

Je možné že na toto téma bude ještě před meziresortem další jednání. Připodepsali jsme společný dopis Platformy regulátorovi, že téma nepodnikatelů považujeme za důležité a nemělo by být opomíjeno. Úplné znění návrhu zákona jsme umístili na extranet.

Upřesnění definic vybraných parametrů služby přístupu k internetu - 15.8.2019 se uskutečnil na ČTÚ workshop v návaznosti na „Nařízení EU 2015/2120 ze dne 25. listopadu 2015, kterým se stanoví opatření týkající se přístupu k otevřenému internetu…“. Na workshopu ČTÚ prezentoval svůj záměr, závazně stanovit definice vybraných parametrů služby přístupu k internetu.

Tuto aktivitu je třeba vnímat jako první krok regulátora, v návaznosti na nařízení EU, k harmonizaci a dosažení porovnatelnosti smluvní dokumentace operátorů. V současné době jsou doporučení BEREC v tomto směru nezávazné, ČTÚ by chtělo tímto procesem dosáhnout závazných (pokutovatelných) definic. Následně MPO v rámci procesu implementace Kodexu el. komunikací (novela ZoEK zřejmě v příštím roce) definuje závazná doporučení na podobu smluvní dokumentace. Jen jako doplnění upozorňuji na souvislou aktivitu BEREC - běžící konzultaci najdete zde: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/initiatives/ares-2018-48...
Po přijetí legislativy bude třeba ve firmách zhodnotit dopady na úpravu smluv a obchodních podmínek, zhodnotit nastavení inzerce, proces reklamací a možných kontrol z ČTÚ.
Očekávaný harmonogram upřesnění definic služeb ze strany ČTÚ:
září 2019 - vypořádání komentářů
následně nastartování legislativního procesu - veřejná konzultace atd.
rok 2020 - v rámci implemetace Kodexu definice smluvních templates používajících terminologie definujících služby dle metodiky ČTÚ

Ostatní aktivity VNICTP

30. srpna proběhlo interní jednání s UPC, nyní již skupinou Vodafone. Vodafone potvrdil zájem setrvat ve struktuře VNICTP. Valná hromada VNICTP, pro kterou aktuálně hledáme podzimní termín, bude mít možnost se seznámit s vizemi Vodafone ve svém průběhu.

Žádné organizační změny nejsou plánovány, za UPC/Vodafone zůstává v prezidiu spolku Mgr. Tereza Rychtaříková.

Děkujeme Vám za Vaši důvěru a za Vaše podněty a reakce. Přejeme Vám hodně úspěchů ve Vašem podnikání.

Za VNICTP z.s. Jakub Rejzek, prezident spolku

Zbytek článku je pouze pro členy. Už jste členem? Přihlásit se

Novinky z ICT ve vašem dosahu.
Staňte se členem a nic vám neunikne!

Budete mít přístup k veškerému obsahu na této stránce.

Staňte se členem Členství je možné kdykoliv zrušit.