Přehled činnosti VNICTP za měsíc leden 2019, interní dokument VNICTP
Vážení kolegové,
v tomto Newsletteru se budeme zabývat zejména podmínkami 2. kola výzev pro OP PIK a výhledy pro další kohezní období, možné scénáře po roce 2020. V nedotační podpoře se mnoho v lednu nestalo, kromě cizelování podmínek Akčního plánu a jednotlivých úloh z něho vyplývajících. Dobré zprávy jsou z PPS Spektrum.
V PS Kolektivní správa autorských práv máme nové záležitosti pouze z podskupiny PPS přetáčení reklam.
PS Nedotační podpora, Jakub Rejzek
PPS Spektrum: oficiální zápis z jednání ještě cizelujeme, blíže jej popíšeme v Newsletteru za únor, ale kostru nikdo zpochybňovat nebude:
a) pásmo 60 GHz s největší pravděpodobností bude zahrnovat ve svém Všeobecném oprávnění jak spoje pevné služby podle ETSI 302 217, tak MWGS 302 567.
b) registrace spojů bude dobrovolná, nikoliv povinná
c) návrh VNICTP pro další snížení poplatků v pevné službě byl připuštěný do dalšího kola jednání. Máme za úkol zpracovat analýzu přínosu opatření.
d) rozšíření kanálu v 10,5 GHz na 56 MHz nikdo nerozporuje. Bude připuštěno do dalšího kola jednání.
PS Nedotační podpora - usnadnění výstavby NGA sítí
V lednu jsme se sešli jednou, pro diskuzi nad návrhy do Akčního plánu 2.0 a do Národního plánu pro gigabitové sítě. Vzhledem k návrhům ICTU a ČAEK (čti T-mobile a CETIN), které navrhovali povinné kabelové přípojky do vlastně všech nových domů, a povinné vybudování fyzické infrastruktury uvnitř budov retroaktivně, i do budov běžně provozovaných, byla debata bouřlivá. Návrh byl jako rozpor stažený a některé jeho části předloží asociace těchto velkých operátorů znovu. Přopomínám, že přípojka elkom je povinnost pro nové budovy již dnes, ale není určená kabelová technologie. Vlastník budovy může určit i bezdrátovou přípojku. Z pohledu technické realizace je rovněž obtížné připojit budovu ke kabelové síti tam, kde neexistuje. Tedy v rurálních oblastech. Naše návrhy pro řešení jsou podlegislativní, tedy měkké databáze, navrhované i v souvislosti s krajskými koordinátory.
Celý Akční plán má nosné body:
a) snížení ceny Věcných břemen
- cena VB především u státních a krajských liniových staveb podle rumunského modelu na cenu blízkou nule
- metodika pro VB u obecních staveb (cenová mapa pro znalce, nikdy podle prvků v kynetě, vždy určit podle běžného metru. Do novely 151/1997 sb., návrh již na MF.
b) odstranění některých poplatků
- včetně zkrácení odpisové doby
c) zjednodušení překážek, které zjednodušit jdou
- metodika pro stavební úřady. Rozpracováno, schůzka, na kterou VNICTP prosadil i přítomnost MMR a zástupců stavebních úřadů je 19.2.
- změna výjimek pro závěsné sítě, odstranění zákazu z vyhlášky 501/2006 Sb.
V novém Národním plánu pro gigabitové sítě (Národní plán rozvoje sítí nové generace) bude nutný absolutní důraz na nedostatek přípojných sítí do obcí a na mapování páteřních přípojných sítí do obcí, i pro neveřejné sítě. Nové dotace do přístupových sítí by způsobili pokřivení trhu. EU má v úmyslu i v novém období do NGA internetu intervenovat.
Proběhlo několik koordinační schůzek s poslanci, jako poradce vystupujeme v komisi ODS a STAN.
PS Dotační podpora: Martin Dvořák
Druhý pokus o rozdělení dotací z OP PIK je tady, 7. února MPO vyhlásilo dokumenty výzvy. Na www.verejnakonzultace.cz můžete ověřit, které intervenční oblasti a v nich základní sídelní jednotky pro tuto dotační výzvu způsobilé.
VNICTP připraví pro své členy woskhopy. Termíny rozešleme tento týden pro Čechy i pro Moravu.
Dotace mají tedy být čerpané do bílých oblastí, vyznačených MPO na mapě intervenčních oblastí zveřejněné na www.verejnakonzultace.cz. Barvy oblastí, tzv. základních sídelních jednotek (ZSJ), určil Český telekomunikační úřad (ČTÚ) na základě sběru dat od operátorů. Ti odevzdávali data o současných přípojkách a o přípojkách, které plánují vybudovat v příštích třech letech. Nejmenší uznatelná přípojka má rychlost stahování vyšší než 30 Mb/s a pro zabarvení ZSJ je třeba, aby v ní alespoň 50 % domácností mělo k dispozici 30+ Mb/s. Pokud jsou v ZSJ dvě samostatné infrastruktury telekomunikačních sítí, stačí 40 %.
Druhé kolo výzvy ovlivnilo několik faktorů. Postupným vyhodnocováním sběru dat se zjistilo, že malí i velcí operátoři pokrývají území naší vlasti rychlejším internetem i bez dotací. Meziročně klesá počet domácností, které mají potíže s pomalým připojením – aktuální výzva je vypsaná pro 87 000 adres. I znatelně menší počet adres ale bude problém pokrýt, protože kohezní období, pro které je výzva vypsaná, končí v roce 2020. Podle pravidla N+3 je nutné projekty dokončit do 8. 7. 2022.
MPO proto z původních 14 miliard korun ponechalo v programu pro vysokorychlostní internet miliardu jednu. Na druhou stranu, referenti evropských fondů se poučili a zapracovali do druhé výzvy některé připomínky telekomunikačních firem. V porovnání s předchozí neúspěšnou výzvou:
Je možné čerpat dotace i na aktivní technologie
Zmizela podmínka pokrytí velkých oblastí. Teoreticky je možné, aby vyhrál projekt na jednu ZSJ. Minimální výše dotace je 0,5 milionu korun.
V jedné intervenční oblasti může zvítězit i více projektů, pokud se navzájem nepřekrývají. Pro zbylé oblasti může být vyhlášené ještě druhé kolo projektů.
U tématu aktivních technologií došlo k rozporu v názoru sektoru a dotačních referentů na MPO. Výzva, pokud má být úspěšná a má pokrýt zmapované bílé venkovské oblasti v tak krátké době, má podle telekomunikačních operátorů mít možnost používat rádiové spoje ve volných pásmech. To MPO připustilo pod podmínkou, že budou využívat pouze technologie harmonizované s ostatními evropskými státy, od 24 GHz do 80 GHz.
Z pohledu provozovatelů sítí jde o nesmyslné omezení – změny například v pásmu 10,5 GHz nikdo nechystá. Názor sektoru po našem dotazu potvrdil i Český telekomunikační úřad. Pro připojení samostatně stojících domů někde v horské oblasti je taková technologie nejlepší řešení – pokud je tedy nejde připojit optickým vláknem. A to nebude možné stihnout všude.
PS Kolektivní správa:
Jednání jsou ve stavu, kdy PS KS ve VNICTP obdržela návrhy od jednoho ze správců autorských práv, že bude spravovat výběr podle zákona. Jednání jsou citlivá, případné další informace si vyžádejte přímo v pracovní skupině.
PPS Přetáčení reklam. Po velké schůzce na HK ČR čekáme na zaslání podkladů od FTV Prima. Tak, jak vyzněla množina jejich požadavků na zúčastněné zástupce IPTV platforem, bude snaha FTV Prima:
- zamezení přetáčení reklam v timeshiftu chtějí zabezpečit zákazem ukládání vysílání do storage, ale poskytnou jinou cestou soubor s obsahem a jiným typem reklamy
- na jiném typu reklamy /kratší a cílenější spot/ nechají IPTV platformám poddíl z ceny reklamy
- pro obsah, na který není právo pro VOD, zavedou embargo pro timeshift. Je otázkou, zda je timeshift VOD, a zda bude toto jenom deklarováno.
O dění v PPS Vás budeme informovat.
Evropská unie zveřejnila nová pravidla pro VoD služby i televizní reklamu. Máme za sebou úvodní diskuze k transpozici Směrnice 2018/1808, kterou se mění směrnice 2010/13/EU o audiovizuálních mediálních službách - AVMS.
Děkujeme Vám za vaši důvěru a za Vaše podněty a reakce. Přejeme Vám hodně úspěchů ve Vašem podnikání.
Za celý kolektiv VNICPT z.s.
Jakub Rejzek, prezident spolku