Přehled činností VNICTP za měsíc říjen 2018; interní dokument VNICTP z.s.
PS Nedotační podpora, Jakub Rejzek
IDATE - Czech republic FTTH Panorama
Agentura IDATE dodává data FTTH Council, který je velmi aktivní při EU orgánech a vydává pro naši zemi až alarmující statistiky pentrace FTTH/B technologií.
Ukázalo se, dle přiložené tabulky, že zdroje dat poskytnuté IDATE pro ČR mapují pokrytí pouze od dvou společností, a to RIO Media a Smart Comp.
Na naše pozvání přijeli IDATE do Prahy, kde se zúčastnili jednání na MPO a ČTÚ, a setkali jsme se se sektorem při HK. IDATE s naší pomocí buduje kontaktní bázi, která jim umožní dotazníky rozesílat na skutečně relevantní část trhu. Seznámili jsme je se strukturou dotazníků ČTÚ, definicí přípojek a je IDATE připustil, že napříště bude data verifikovat.
Zmírní to tlak na státní ingerence do rozvoje trhu.
Spektrum: jednání PPS RLAN, které pouze finalizovalo závěry z předchozích schůzek. Čeká se na výsledky evropských regulací. Dokončili jsme práci na http://radar4ctu.bourky.cz/Ruseni.html, dohoda byla aktivovaná.
Podali jsme podnět pro ukončení prodlužování IO v pásmu 6L, z důvodu plánovaného rozšíření WAS/RLAN do 6 450 MHz.
Usnadnění výstavby: dokončili jsem všechny legislativní návrhy. Aktuálně běží připomínkové řízení ke změnám ve 416/2009 Sb k přípoložím, jsme ve finále s našimi vlastními návrhy, zmiňovanými v minulém Newsletteru. Včetně tématu odpisů, novely 194/2017Sb., řešení výše věcných břemen u státních utilit, probíhá jednání se sektorem.
Za zmínku rozhodně stojí užitečná analýza k problematice možnému vstupu sítí elektronických komunikací do již připravených projektů zpravidla jiných liniových staveb budovaných z dotačních prostředků.
Hospodářská komora se zavázala připravit zcela novou stavební legislativu. Nebudu komentovat, zda je to dobrý nápad, ale chce poslalt podněty, co má být ošetřeno. Vzhledem k hlavnímu problému stavebního řízení, a tím jsou zejména lhůty, a příliš vysoký počet Stavebních úřadů, což vylučuje obsazení odborníky, považujeme konkrétní připomínky bez znalosti návrhu za bezpředmětné. Naše výtky HK zná.
Akční plán 2.0
Pro Akční plán 2.0 budeme za pomoci Platformy prosazovat především:
1: Vznik krajských databází záměrů investic do liniových staveb v intra i exrtravilánu podle zákona 194/2017 Sb.
2: Vznik krajských koordinátorů dle záměru v příloze.
3: Metodika výpočtu pro určení ceny věcného břemene
4: Legislativní změna, která určí výši věcného břemene státním podnikům a krajským organizacím, které spravují majetek státu, včetně silnic 2 a 3. tříd (zpracován legislativní návrh)
5: Povinné umístění fyzické infrastruktury v liniových stavbách realizovaných v extravilánu státnímu podniky a krajskými organizacemi, včetně silnic 2. a 3. tříd. (zpracován legislativní návrh)
6: Další snížení výše poplatků za využívání spektra
7: Novela Zákona 194/2017Sb. Pravomoc JIM požadovat data po povinném, tedy JIM/ČTÚ je oprávněný.
8: Odpisy po telefonickém rozhovoru podat jako stanovisko VNICTP, ČTTK a APKT.
Přirozeně ponecháváme nesplněné body minulého akčního plánu, tam je ještě co dohánět.
Spolupráce s municipalitami: probíhají konzultace s municipalitami, pracujeme na edukaci. VNICTP participuje na webu zrychli.net, a je připravené Memorandum o spolupráci se Sdružením místních samospráv.
PS Dotační podpora, vedoucí Martin Dvořák; Jakub Rejzek
31.10.2018 proběhlo další kolo jednání o nové 2. výzvě NGA dotací na MPO.
MPO počítá s cestou do Bruselu (DG Compet) 21.11. kde plánují předložit text Výzvy a celkový návrh řešení výzvy (návrh uznatelných nákladů). Z toho důvodu chtějí mít uvedené body prodiskutované s Platformou nejméně týden předem - je plánována schůzka Platformy na MPO 8.11.2018.
Cca 15.11. se plánuje zahájení veřejné konzultace (poskytovatel technologie Yungo) k bílým místům, konec v každém případě bude 21.12.2018, vyhodnocení zřejmě během ledna 2018 (apelovali jsme na kvalitní vypořádání). Pokyny pro žadatele budou finalizovány během ledna či února.
Dalším tématem, které se diskutuje ale ve zcela úvodní formě je otázka voucherů (podpora poptávky) na přípojky s rychlostí nad 30Mb. Pravděpodobnější (a rychleji realizovatelná) je podpora obcím které by rozdělovaly dotaci na zřízení přípojky. Druhou ale mnohem komplikovanější možností je dotace přez třetí subjekt přímo spotřebiteli (zřízení, provoz).
Otevřené zásadní otázky:
- uznatelné náklady (hlavně některé radiové technologie v nelicenčních pásmech)
- následné kolo v případě soupeření několika projektů v jednom intervenčním území. Zde MPO není proti, ale zvažuje, že následné kolo umožní jen pokud agregované množství projektů bude přes určitou hranici (nyní zvažují cca 50mil Kč což se nám zdá excesivní vzhledem k povaze ZSJ).
- MPO/EK zcela záměrně opomíjí závazné vyjádření se k otázce, zdali služba poskytovaná koncovému spotřebiteli musí být více nežli 30Mb (to samé WS nabídky). Tzn. existuje riziko napadnutí ze strany "pomalých" poskytovatelů ohledně ochrany investic.
Toto je téma, které Platforma bude diskutovat a případné Vaše připomínky/komentáře uvítáme.
Důležité pro další vývoj dotačních titulů jsou návrhy nyní předložené Radě EU a Parlamentu EU. Návrhy počítají s ochranou investic i pro NGA přípojky 30+. Více předpokládám sdělíme po návratu z cesty do Bruselu na konci listopadu.
Proběhlo další kolo jednání k novému Národnímu plánu rozvoje sítí nové generace, NPRSNG 2.0. Principy jsme sdělili dříve, ale nadále požadujeme především mapování PTP optiky do obcí, a případnou veřejnou podporu směrovat tímto směrem. Podporuje nás v tom i Strategie 5G, ale i některé závěry ze zprávy EU aditorského dvora. Napříkladu Francie, která měla cíl 80% domácností na FTTH/B technologiích začíná docházet našim kolegům z EU, že požadavek na plnou optickou penetraci nemá racionalitu ani ze strany poskytovatele, ani v požadavcích zákazníka. Toto začíná vnímat i MPO. Zde zápis z jednání k NPRSNG.
PS Kolektivní správa, Tereza Rychtaříková
Během října t.r. pokračovaly intenzivní diskuse ohledně dalšího postupu vůči kolektivním správcům v rámci pracovní skupiny pro kolektivní správu za účasti zástupců VNICTP a ostatních zástupců TelCo sektoru na půdě Hospodářské komory ČR.
Na základě námitek vznesených Hospodářskou komorou ČR, VNICTP a dalšími asociacemi TelCo sektoru vůči návrhům sazebníků kolektivních správců došlo k zahájení projednávání těchto námitek s kolektivními správci v souladu s postupem, který předpokládá ustanovení § 98f odst. 1 Autorského zákona.
VNICTP dále obdržel potvrzení Ministerstva kultury ČR o doručení stížností pro porušení povinnosti kolektivních správců (OSA, Intergram, DILIA, OAZA, OOA-S) dle Autorského zákona v souvislosti s určováním sazeb odměn za užití předmětů ochrany. Ministerstvo kultury ČR vyhodnotilo stížnosti VNICTP jako podněty ve smyslu § 42 Správního řádu, které budou prošetřeny a podle zjištěných skutečností bude rozhodnuto o dalším postupu.
Zároveň Ministerstvo kultury ČR zaslalo VNICTP vyrozumění účastníka řízení o zvýšení sazeb kolektivních správců INTERGRAM a OSA, jež byla zahájena na podnět dotčených kolektivních správců.
EU regulace, Martin Dvořák
V rámci ECTA jsme iniciovali aktivitu benchmarkového průzkumu odpisových dob na telekomunikační sítě v rámci EU, předpokládáme výsledek během 11/2018. Plánujeme toto použít jako podklad pro jednání s českým ministerstvem financí o zkrácení odpisových dob.
Provedli jsme paralelní stream dotazů na regulátory v zemích EU, a doplníme tato data ke zprávě z ECTA. Pozice na MPO je dojednaná.
Evropská komise v říjnu spustila proces konzultace k procesu stanovení terminačních cen pro roaming a náklady mobilní/fixní služby. Řada z Vás možná obdržela z ČTÚ dotaz kterým tento průzkum byl přeposlán.
Více informací najdete třeba zde:
Regulace: zde najdete připomínky k formuláři ATR182 pro GSD za rok 2018.
Úkol z Valné hromady prezidiu plníme zde. V odkaze najdete Rozpočet VNICTP a Cenový výměr pro rok 2019. Prosím Vás o případné připomínky.
Děkuji všem zúčastněným za účast na Valné hromadě. Zápis z Valné hromady zašle na požádání Monika.rejzkova@vnictp.cz
S přáním mnoha úspěchů ve Vašem podnikání.
Jakub Rejzek