Přehled činností VNICTP za měsíc leden 2018

interní dokument VNICTP z.s.

Nedotační podpora

V Nedotační podpoře byly aktivní tři okruhy činností.

a) PPS Spektrum

b) Legislativa usnadnění výstavby

c) PPS Normy

V případě PPS Spektrum se odehrála schůzka skupiny, zápis je k dispozici zde. Problematika Testcom byla navržena řešit dvěma způsoby: Varianta C, všechno na ČTÚ, kde za příplatek bude možné požadovat přidělení kmitočtů ve zkráceném režimu. Varianta D předpokládá zavedení možnosti certifikace osob, které mohou přidělovat kmitočty podle výpočtu v On-line databázi, kde takovou certifikovanou osobou se stane i ČTÚ. Důvody změny koordinačního procesu byly uznány jako relevantní - nerovnoměrná exploatace spektra, dvoukolejnost přidělování kmitočtů. personální problém, kdy ČMI Testcom přiznává personální nouzi a přestárlost odpovědných pracovníků.

Velkým úspěchem je pozitivní ohlas na požadavek založení PPS RLAN, která se má zabývat metodikou kontroly spektra v RLAN kmitočtových pásmech, a samoregulací pomocí měřicích sond. Je vyjednaná široká podpora návrhu průřezem malých operátorů. Opatření má za cíl zastavit pákový efekt, kdy konkurenční výhodu při provozu v pásmu podle VOR_12 získávají subjekty, které nedodržují závazné podmínky k provozu.

V PPS Spektrum očekáváme debatu k procesu registrace zařízení v pásmu 5,8 GHz kvůli očekávaných změnám ve VOR_12 a VO_R 10.

Ve rozhodnutí Vlády čeká agenda poplatků, nicméně není žádný odpor či připomínka, která by vedla ke zmaru záměru snížení poplatků.

ČTÚ ale na PPS Spektrum představil svůj záměr otevřít databáze držitelů kmitočtových přídělů, Reakce celého sektoru, při projednávání na Platformě byla negativní, zejména k záměru identifikace držitele. I dosavadní ohlasy z Výboru se staví k záměru zdrženlivě. Nicméně ČTÚ reaguje zájmem uživatele služeb elektronických komunikací. Dosavadní znění zákona 127/20015 ZEK v §15 ale zavedení Open dat v takovém rozsahu znemožňuje.

Legislativa usnadnění výstavby. Po naší schůzce s premiérem Babišem cítíme silný mandát pro úpravy legislativy. Podle dohody na Platformě jsme připravili návrhy změn zákona 416/2009 o usnadnění výstavby liniových staveb. Znění změn by mělo zajistit budování přípojek do 100m pouze se souhlasem majitelů pozemků a nemovistostí, na SU se odevzdává pouze dokumentace skutečného stavu. Obsahem jsou i další opatření. V druhém kole budeme prosazovat snížení odpisové doby. Čekáme od nového náměstka Malého, a pana Dzurilly mezirosortní diskuzi a posouvání problému, dokud jsou otevřené dveře. Podpora je i mezi poslanci napříč politickým spektrem.

PPS Normy. Vypracoval jsem a odeslali jsme za Platformu návrh postupu v agendě TNI či národní normy týkající se fyzické infrastruktury uvnitř budov. Došlo k finalizaci připomínek k prostorové normě. Návrh včetně tabulky jsme posílali mailem příslušné PS. Připomínám možnost připojit se v Extranetu VNICTP k mailovým skupinám.

Jako nepříliš rychle postupující se jeví práce na Metodické příručce. Úkoly na terminologii plní kolegové z jiných asociací, protože podobný materiáů zpracovávali dříve. Za VNICTP se v agendě pohybují kolegové ze Sitelu, je možné kdykoliv konzultovat či nabídnout svoje zkušenosti.

PS Podpora výstavby NGA sítí: Jakub Rejzek

Dotační podpora

2.2.2018 došlo na stránkách MPO ke zveřejnění vypořádání veřejné konzultace NGA mapování. Na toto vypořádání bylo reagováno Platformou směrem k MPO formou dopisu, kdy jsme odsoudili toto vypořádání jako porušující principy ochrany investic a nedodržení slíbeného usnadnění budování.

http://intervencnioblasti.verejnakonzultace.cz/2-vyzva/VyporadaniPripominek

6.2.2018 došlo ze strany MPO ke stažení původního dokumentu s vyjádřením, že vnitřně posuzují a analyzují situaci nastavení 2. výzvy OPPIK (např. ústy náměstka Malého v TV 11.2.2018). Za Platformu jsme reagovali tímto dopisem.

Paralelně s tímto procesem jsou indikace že státní správa (MMR, MV) aktivizuje samosprávy k analýze, jak ze strany samospráv co nejefektivněji a co nejvíce využít dané dotační prostředky.

V současné době není stanoven termín ofociálního jednání Platformy a MPO. 13.2. došlo k setkání mezi O. Malým a Platformou. Platforma se přihlásila k intezivní spolupráci s novým náměstkem, pro Internetizaci Česka, O. Malým. Sjednotili jsme si priority, které byly rozeslány v zápise zde. Je to stále stejná písnička:

Malé projekty, aktivní prvky, zjednodušení výzvy a příručky, lepší technologie hodnotit body navíc, ale netrvat na nejleším dostupném řešení.

PS Dotační podpora a Regulace: Martin Dvořák

Kolektivní správa

V lednu 2018 proběhlo další jednání na půdě Hospodářské komory České republiky mezi zástupci uživatelů děl chráněných Autorským zákonem (včetně zástupců pracovní skupiny VNICTP a dalších asociací poskytovatelů služeb elektronických komunikací a služeb obsahu), zástupci kolektivních správců a zástupci Ministerstva kultury. Diskutovány byly zejména otázky možného jednoho zástupce na straně kolektivních správců pro vyjednávání podmínek hromadných licenčních smluv uzavíraných mezi uživateli autorských děl a kolektivními správci, jednotné struktury sazebníků kolektivních správců a transparentnosti databáze autorských děl spravovaných kolektivními správci. Také byla nadnesena otázka správce/regulátora agendy duševního vlastnictví a návrhy na případné legislativní změny Autorského zákona. Zástupci Ministerstva kultury v této souvislosti upozornili, že v současnosti se připravuje návrh novely Autorského zákona k provedení tzv. Marrákešské smlouvy.

Návrh novely Autorského zákona transponuje směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/1564 ze dne 13. září 2017, o některých povolených způsobech užití některých děl a jiných předmětů chráněných autorským právem a právy s ním souvisejícími ve prospěch osob nevidomých, osob se zrakovým postižením nebo osob s jinými poruchami čtení a o změně směrnice 2001/29/ES o harmonizaci určitých aspektů autorského práva a práv s ním souvisejících v informační společnosti, a upravuje Autorský zákon v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/1563 ze dne 13. září 2017, o přeshraniční výměně formátově přístupných rozmnoženin některých děl a jiných předmětů chráněných autorským právem a právy s ním souvisejícími mezi Unií a třetími zeměmi ve prospěch osob nevidomých, osob se zrakovým postižením nebo osob s jinými poruchami čtení.

PS Kolektivní správa: Tereza Rychtáříková

Výstavba NGA
EU regulace a velkoobchodní přístup

EU regulace

1.2.2018 proběhl 3. trialog v Evropském parlamentu ohledně tématu EECC. Hlavním tématem bylo Spektrum, velmi předběžně Přístup (Access). Další trialog proběhne 28.2.2018 a následující, pátý trialog bude 1.3.2018. 5. trialog se pokusí uzavřít veškerá témata spojená se spektrem a dojde k počátku politického jednání o přístupu.

Ostatní aktivity VNICTP

S výjimkou běžných setkání a konzultací, včetně nezbytného toku informací na Extranetu VNICTP nyní není naplánováné žádné setkání pracovních skupin VNICTP.

Předpoklad setkání je dubnu - květnu, po dokončení jistě pro všechny zatěžujících prací s účetními uzávěrkami a audity ve Vašich společnostech, členech Výboru.

V případě, že bude kterýkoliv člen Výboru věci konzultovat či svolat zasedání některé z pracovních skupin, prosím o podnět e-mailem.

Děkuji Vám.

Jakub Rejzek, prezident VNICTP z.s.

Přejeme Vám mnoho úspěchů ve Vašem podnikání.

Zbytek článku je pouze pro členy. Už jste členem? Přihlásit se

Novinky z ICT ve vašem dosahu.
Staňte se členem a nic vám neunikne!

Budete mít přístup k veškerému obsahu na této stránce.

Staňte se členem Členství je možné kdykoliv zrušit.